31. ožujka 1991. Josip Jović – prva žrtva Domovinskog rata

Josip Jović
Foto: Facebook

Prije točno četvrt stoljeća na “Krvavi Uskrs” 1991. godine na Plitvicama pala je prva žrtva velikosrpske agresije – hrvatski redarstvenik Josip Jović. Imao je svega 21 godinu kada je ubijen, a ubijen je kod zgrade pošte na kada je hrvatska policija pokušala uspostaviti vlast hrvatske države na Plitvičkim jezerima koje su okupirali Srbi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije 5 mjeseci u splitskoj bolnici umrla je i majka ovog junaka Domovinskog rata, Marija Jović.

Akcija “Plitvice” i smrt Josipa Jovića

Godine 1991. hrvatska specijalna policija dobila je zadatak da na tom području uspostave javni red i mir nakon što su pripadnici pobunjenih Srba zaposjeli Nacionalni park Plitvice želeći ga pripojiti tzv. SAO Krajini.
U jutarnjim satima kolonu s hrvatskim specijalcima u zasjedi, uz balvane i barikade, dočekali su pripadnici “milicije” iz Knina. Vatreni okršaj je trajao nekoliko sati, no hrvatski specijalci uspjeli su slomiti otpor velikosrpskih pobunjenika i to područje staviti pod ustavno-pravni poredak Republike Hrvatske.
Cijena ove pobjede bila je velika – mladi redarstvenik Josip Jović izgubio je život, a ovaj dan se pamti kao dan kad je pala prva žrtva Domovinskog rata. U trenutku smrti Josip Jović imao je nepune 22 godine, preminuo je u helikopteru na putu do bolnice.
Ranjeno je sedam pripadnika Jedinice za posebne namjene MUP-a Rakitje i Antiterorističke jedinice “Lučko”. U Akciji “Plitvice”, kojom je zapovijedao Marko Lukić, uhićeno je 29 pobunjenika, a protiv njih 18 podnesene su kaznene prijave zbog oružane pobune.
Pokopan je uz sve vojne počasti, na mjesnom groblju u Aržanu. Na Uskrs 1994. godine u Aržanu otkriven mu je spomenik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.