Na današnji dan 6. svibnja 1975. u Beču umro je mađarski kardinal i sluga Božji, Joszef Mindszenty, simbol progona mađarskih katolika i Mađara uopće od strane totalitarnih režima 20. stoljeća, a napose komunizma.
Zbog svoje vjere u Krista i nepokolebljive vjernosti Crkvi komunisti su ga osudili na doživotni zatvor. Oslobodili su ga 1956. u protukomunističkoj revoluciji mađarski domoljubi i sklonili u veleposlanstvo SAD-a gdje je proveo 15 godina.
Po sličnom obrascu kao i drugim zemljama gdje je revolucijama dolazio na vlast, komunistički režim se u Mađarskoj prvo obračunao s Crkvom i njezinim svećenicima, a onda i vjernicima i svim drugim tzv. „neprijateljima komunizma“.
Na sličan način kao zagrebački nadbiskup i kardinal Alojzije Stepinac, i u Mađarskoj je „prvi čovjek“ Crkve i nadbiskup Esztergona (staro mađarsko biskupijsko središte blizu Budimpešte) kardinal Mindszenty prošao kalvariju neljudskog komunističkog sustava i to više puta, kao i nacističkog u vrijeme Drugog svjetskog rata.
Mindszentya progonili svi režimi – komunisti Bele Kuna, nacisti Hitlera i komunisti Staljina
József Mindszenty rođen je 1892., a zaređen je za svećenika 1915. Nakon propasti Austro-Ugarske Monarhije 1918., na vlast su došli komunisti Bele Kuna. Mladi svećenik József Mindszenty je odmah uhvaćen i bačen u zatvor. „Crvena diktatura“ je uskoro završila pa je 28-godišnji József Mindszenty imenovan župnikom u mjestu Zalaegerszeg. Kroz 25 godina neumorno je djelovao među svojim narodom. Godine 1941. promijenio je svoje prezime Pehn u Mindszenty, prema rodnome mjestu. U jeku II. svjetskog rata imenovan je biskupom, a 1946. kardinalom.
U jeku Drugog svjetskog rata zatvorili su ga nacisti i mađarski kolaboracionisti zbog oštrog protivljenja njihovoj politici i djelovanju.
Doživotni zatvor za kardinala – mađarski domoljubi ga oslobodili 1956.
Ni novi totalitarizam poslije zastrašujućeg nacizma – komunizam – nije poštedio Mindszentyja. Mađarske komunističke vlasti su ga uhvatile u Esztergomu i utamničile 26. prosinca 1948. Osuđen je na doživotni zatvor 1949. U vrijeme mađarske revolucije 1956., mađarski domoljubi su ga oslobodili iz komunističkog zatvora. Mađarska revolucija je silom ugušena pa se kardinal Mindszenty na nagovor mađarskih vjernika i domoljuba sklonio u Američko veleposlanstvo u Budimpešti. Tu je proveo 15 godina života!
Na traženje pape Pavla VI. napustio je Mađarsku nakon 15 godina boravka u američkom veleposlanstvu. Nekoliko mjeseci prije smrti objavio je svoje Uspomene. Pokopan je u Mariazellu, a njegovi posmrtni ostaci preneseni su iz Mariazella u Esztergon 1991. nakon pada komunizma.
Postupak za proglašenje blaženim i svetim kardinala sluge Božjeg Józsefa Mindszentya pokrenut je 22. listopada 1996.
Slične progone proživljavali su kardinali Češke, Slovače, Poljske i ostalih katoličkih zemalja pod okupacijom strašnog komunizma.