Noć istraživača koja će se odvijati u 300 gradova Europe održat će se večeras od 18 sati u Zagrebu u Avenue Mall i u Splitu u Marmontovoj ulici. Glavni sadržaj je vezan uz Eureka module gdje će desetak znanstvenih grupa prikazati građanima, djeci i mladima teme kojima se bave te im pružiti priliku da razgovaraju o tome.
U zagrebačkom Avenue Mallu predstavit će se pametni podvodni robot koji bi mogao spašavati živote ronilaca, mali Lego robot koji traži izlaz iz labirinta, računalni vid za praćenje lica koristan u medicini ili detekciji umora vozača, projekt GlowBrain koji istražuje moždani udar.
Posjetitelji će, među ostalim, saznati kako uz pomoć elektromagnetskih struktura i senzora napraviti neki predmet nevidljivim, koje sile otkrivaju tajnu života, kako uz pomoć računala proizvesti više, a trošiti manje energije, kako računala vide ili upoznati sustav za praćenje kvalitete zraka pomoću senzora i pametnih telefona.
“Pokrivamo dosta širok raspon tema i osim tih modula bit će i Ulična znanost koja podrazumijeva pokuse u interakciji znanstvenika s posjetitelja”, istaknuo je Damir Kovačić s Medicinskog fakulteta u Splitu i glavni organizator manifestacije Noć istraživača ispred Udruge Znanost.org te najavio nagradnu igru gdje će svaki posjetitelj moći skupiti pečate ako točno odgovori na pitanja postavljena kroz Eureka module. Sudionici uključeni u igru moći će osvojiti vrijedne nagrade.
Istaknuo je kako spremaju iznenađenje u toku večeri za sve posjetitelje.
“Ova manifestacija je važna jer ukazuje na važnost uloge znanosti u društvu jer na znanstvenim istraživanjima i inovacijama se temelji cijela današnja moderna tehnologija”, kazao je te istaknuo kako žele na jedan neposredan interaktivan razgovor s mladima prikazati da znanost može biti itekako zabavna, itekako zanimljiva, no za to treba mnogo truda, energija, rada i volje. Kroz razgovor sa znanstvenicima mogu vidjeti što ih sve može očekivati ako se odluče na takvu jednu znanstvenu ili znanstvenu tehnološku karijeru kao npr. inženjeri.
Vašak: znanošću možemo ostaviti trajan trag u svijetu oko sebe i promijeniti ga na bolje
Mario Vašak, znanstvenik s Fakulteta elektronike i računarstva pojasnio je za narod.hr nešto više modul Pametna energija koji organizira njegov istraživački tim iz Laboratorija za sustave obnovljivih izvora energije FER-a.
“Radi se o projektima u kojima se razvijaju metode obradbe informacija koje služe za efikasniji rad obnovljivih izvora energije pri proizvodnji energije, zgrada pri lokalnoj proizvodnji, potrošnji i pohrani energije, te distribucijskih mreža električne energije pri povezivanju točaka distribuirane proizvodnje iz obnovljivih izvora i potrošača, kao i vodnodistribucijskih mreža u gradovima”, kazao je te istaknuo kako informacije koje obrađuju dolaze dijelom iz samih tehničkih sustava nam je naveo, a dijelom su to vanjske, ponajprije meteorološke informacije o kojima bitno ovisi rad obnovljivih izvora energije i potrošnja energije velikih potrošača kao što su zgrade.
“Manifestacija Noć istraživača bitna je da zaintrigira mlade za znanost. S jedne strane, znanošću mogu ostaviti trajan trag u svijetu oko sebe i promijeniti ga na bolje. S druge strane, ona nije klasično zanimanje koje se radi od 7 do 15, više sliči sportu koji je način života i može se ‘igrati’ doista od početka obrazovanja nadalje, a rezultati i uspjeh ovise o znanstvenikovoj znatiželji i posvećenosti istraživanju u izuzetno konkurentnom globalnom okruženju. Pritom nastojimo pokazati da su znanstvenici ustvari obični ljudi s pozitivnim i proaktivnim stavom prema svijetu koji ih okružuje”, zaključio je Vašak.
Medijski pokrovitelj manifestacije je portal narod.hr.
Tekst se nastavlja ispod oglasa