Medijski odjek Papina posjeta Koreji – ‘Franjin sindrom’

Putovanje pape Franje u Aziju naišlo je na veliki odjek u vjerskom u svjetovnom tisku na Zapadu, ali i u medijima azijskih zemalja. Papa Franjo osvojio je i medije azijskih zemalja, prenijela je ika.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok je korejski tisak slavodobitno izvješćivao o Papinu posjetu, mediji Laosa po svemu su ga prešutjeli. Mediji ostalih susjednih zemalja uglavnom su opširno izvješćivali, interpretirajući na razne načine Papine govore i pothvate.

Korejski je tisak naravno svaki dan na prvim stranicama donosio pojedinosti programa, tako da su neki korejski intelektualci govorili čak o “Franjinu sindromu”. Treba napomenuti da su kršćani u toj zemlji manjina. Korean Herald pohvalno se izražava o papi Bergogliu, nazivajući ga “vođom koji govori primjerom”, dok Korean Times kao i brojni drugi dnevnici smatraju da je to povijesni posjet, slavodobitno opisujući događaje, ističući posebno duboke znakove pomirenja sa Sjevernom Korejom.

Seoulski dnevnik, donoseći bilancu Papina posjeta, upotrebljava četiri ključne riječi: mladi, mučenici, utjeha i Azija. Za je svaku od tih stvarnosti Bergoglio ostavio poruku ili gestu koja se duboko utisnula u srce korejskog naroda. To će biti oslonci kršćanske vjere na Istoku, ističe dnevnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

South China Morning Post, prestižni dnevnik na engleskom jeziku koji izlazi u Hong Kongu, pratio je Papin posjet Koreji brojnim člancima i fotografijama, ističući mase ljudi koji su sudjelovali na misama i susretima s papom Franjom. Poseban je komentar posvećen poruci što ju je Sveti Otac uputio Kini. Istodobno primjećuje kako kineska vlada nije dopustila putovanje polovici mladih koji su željeli sudjelovati na VI. azijskom susretu mladih. Dozvolu ih je tražilo stotinjak. Navedene su birokratske komplikacije. Ostali važniji kineski dnevnici sveli su informacije o Papinu posjetu Koreji na minimum. China Daily objavio je samo vijest o završetku Papina posjeta.

Straits Times iz Singapura, dnevnik koji na neki način monopolizira informacije zemalja koje imaju pristup Južnom kineskom moru, ističe kako je bitna karakteristika Papina posjeta Koreji osjećaj za dijalog, vrednota koju azijski narodi svih vjeroispovijesti općenito cijene i prihvaćaju. Prema pisanju toga singapurskog dnevnika, Papin poticaj na dijalog odnosi se posebno na Kinu i Sjevernu Koreju, ali i na sve ostale zemlje istočne Azije u kojima vlada napetost i sukobi. Dnevnik posebno ističe Franjin kreativni pristup svim tim situacijama, pokazujući riječima i djelima da može biti prepoznatljiv znak za katolike velikoga Azijskoga kontinenta.

Najčitaniji dnevnik na Filipinskim otocima Inquirer ističe Papin poziv na mir. Obraćajući se zemlji s katoličkom većinom, koju će Papa uskoro posjetiti, Inquirer napominje kako je Papa korejsku Crkvu zbog njezine snage, dinamičnosti i laičke zauzetosti, žrtve mučenika i evangelizacijskog poleta, nazvao modelom katoličkih zajednica u Aziji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I u glavnom indonezijskom dnevniku Jakarta Post Papin posjet Koreji praćen je brojnim izvješćima i komentarima. Na muslimansko pučanstvo Indonezije najdublje tragove ostavile su teme o dijalogu i miru, ali se ističe i da je papa Franjo tijekom svog boravka u Koreji posebnu pozornost posvetio nemoćnima, invalidima i napuštenima te ga se naziva “Papom nemoćnih”.

Ika.hr navodi kako je Japan Post, japanski dnevnik na engleskom jeziku, opširno iznosi bilancu Papina posjeta Koreji, piše da je Bergoglio išao na Istok pretežno zbog evangelizacije, misionarenja. Malo je oprezniji je bio indijski tisak budući da će Papa u siječnju posjetiti Šri Lanku. Hidustan Time s nacionalističkim tendencijama opširno se osvrće na Papinu poruku komunističkim zemljama da se ne boje kršćanstva. To se donekle tiče i indijske situacije, jer neki hinduistički radikalni pokreti smatraju da takozvani kršćanski prozelitizam ugrožava indijski identitet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.