U Gorjanima kod Đakova održan je u nedjelju tradicionalni proljetni ophod ljelja, običaj oko svetkovine Duhova, koji seže u vrijeme turske opsade sela, a koji je od 2007. na UNESCO-vom popisu svjetske nematerijalne kulturne baštine.
Ljelje krasi bogata narodna nošnja, puna šara, stakalaca i drugih detalja, bogato kićena kapa na glavi te sablja u rukama. Ljelja može biti samo neudata djevojka, a udajom to prestaje.
Prema legendi, običaj ljelja počivaju na događaju iz prošlosti kada su Turci zarobili sve muškarce u selu Gorjani, a žene se obukle u šareno, na glave stavile muške kape te u ruke uzele sablje i alat za obradu zemlje. Vikanjem su zaplašile Turke i oni su oslobodili muškarce.
Običaj lelja je 2002. godine obnovio gorjanski KUD Gorjanac pa su ljelje ove godine prošle selom po 14. put.
Ujutro su nazočile svetoj misi u gorjanskoj župnoj crkvi, potom prošle kroz selo u pratnji gajdaša i posjetile pet kuća u Gorjanima, a onda konjskom zapregom otišle su u susjednu Satnicu Đakovačku gdje su im vrata otvorila tri kućanstva i počastila ih.
Ovogodišnji ophod nije pokvarila ni kiša. Živopisnost i jedinstvenost tog tradicionalnog običaja i narodnog ruha ove su godine pogledala i veća skupina studenata glazbe iz Beča te veliko broj novinara.