(VIDEO) 9. ožujka 1959. New York – pogledajte kako je izgledala prva Barbie lutka!

Foto: snimka zaslona

Na današnji dan 1959. kompanija Matell predstavila je svoju prvu Barbie lutku. Zanimljivo je da je bila dostupna i kao crnka i kao plavuša. Imala je izazovan prugasti kupaći kostim i pogled skrenut u desno (kasnije je to promijenjeno u pogled prema naprijed).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Današnji dan smatra se službenim rođendanom Barbie lutke, jer je toga dana 1959. godine ona prvi puta predstavljena svijetu na Američkom međunarodnom sajmu igračaka u New Yorku. Do ideje za Barbie lutku došla je Ruth Handler, supruga suosnivača velike korporacije Mattel. Naime, ona je primijetila da njena kći Barbara lutkama često dodjeljuje uloge odraslih osoba. U to vrijeme (1950-ih) praktički sve lutke prikazivale su osobe u dječjoj dobi. Ruth Handler dosjetila se da bi možda bilo dobro proizvesti lutku koja izgleda poput odrasle osobe.

Tijekom jednog posjeta Njemačkoj, Ruth Handler naišla je na lutku “Bild Lilli” koja se proizvodila već nekoliko godina, a predstavljala je odraslu mladu ženu, izazovnih oblina. Lutka “Bild Lilli” zapravo je bila namijenjena odraslima, a ne djeci i nastala je na osnovu jednog lika iz stripa u poznatom njemačkom časopisu Bild. Ruth Handler kupila je tri primjerka te lutka i zaključila da bi se tako nešto moglo proizvoditi za djecu.

“Bild Lilli” zapravo je, prema stripu, bila djevojka prilično slobodnog morala, što nažalost nije nimalo pozitivno gledano u kontekstu kasnije popularnosti lutke. Bila je plavuša i koristila je svoj izgled za probijanje u životu, naročito kod muškaraca. Ruth Handler pokazala je tu lutku svom suprugu Elliotu Handleru, a on je prihvatio ideju kao i ostali iz njegove kompanije Matell (ime Matell nastalo je od imena suosnivača – MATT Matson i Eliott Handler).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.