ZOI 2018.: Pregled događaja petog natjecateljskog dana i pregled medalja osvojenih do sada

Petog natjecateljskog dana podijeljena su četiri kompleta medalja u četiri sporta (sanjkanje, snowboard, brzo klizanje, nordijska kombinacija); dva zlata osvojili su njemački reprezentativci, a po jedno Nizozemska i SAD.

Amerikanac Shaun White, legenda snowboarda i veliki favorit, osvojio je svoju treću zlatnu medalju na ZOI u disciplini halfpipe. S rezultatom 97,75 bodova koje je dobio u zadnjoj seriji, 31-godišnji White je iza sebe ostavio Japanca Ayumu Hirana (95,25) i svjetskog prvaka Australca Scottyja Jamesa (92,00). Nakon što je slavio u halfpipeu na Igrama u Torinu 2006. i u Vancouveru 2010., prije četiri godine u Sočiju bio je tek četvrti. To je ujedno stota zlatna medalja za SAD na Zimskim olimpijskim igrama i četvrta u Pjongčangu u snowboardu nakon zlata koje su osvojili Chloe Kim u halfpipeu te Redmond Gerard i Jamie Anderson u slopestyleu.

Nijemac Eric Frenzel je obranio naslov olimpijskog pobjednika osvojivši zlato u nordijskoj kombinaciji na srednjoj skakaonici i 10 km trkačkoj dionici po Gundersenovoj metodi. Srebrni iz Sočija i aktualni svjetski prvak Japanac Akito Watabe je još jednom osvojio srebro, završivši sa 4.8 sekunde zaostatka, dok je Austrijanac Lukas Klapfer osvojio broncu. Frenzel je nakon skijaških skokova bio peti sa 106,5 m i zaostatkom od 36 stotinki iza najboljeg u skokovima Austrijanca Franza-Josefa Rehrla, dok je Watabe bio treći, a Klapfer četvrti, da bi Nijemac potpuno dominirao u skijaškom trčanju (10 km) s vremenom 24:51.40. Ovo je za 29-godišnjeg Frenzela ukupno četvrta medalja s olimpijskih igara, jer je u Sočiju osvojio i ekipno srebro, a u Vancouveru 2010. ekipnu broncu.

Nizozemska brza klizačica Jorien ter Mors nova je olimpijska pobjednica na 1000 metara, a do svog prvog zlata na velikim natjecanjima stigla je i uz novi olimpijski rekord (1:13.56) na ledenoj stazi Gangneung ovala. Ter Mors je prijašnji olimpijski rekord Amerikanke Chris Witty iz Salt Lake Cityja 2002. nadmašila za 27 stotinki. Srebrnu medalju osvojila je svjetska rekorderka, Japanka Nao Kodaira, koja je za pobjednicom zaostala 26 stotinki sekunde, a njezina sunarodnjakinja Miho Takagi osvojila je broncu sa zaostatkom od 42 stotinke.

Nijemački sanjkaši Tobias Wendl i Tobias Arlt obranili su naslov olimpijskih pobjednika u paru iz Sočija, a slavili su s vremenom 1:31.697. Austrijanci Penz i Fischler su zaostali 88 tisućinki (1:31.785), a drugi njemački par Eggert i Benecken 290 tisućinki (1:31.987). Wendlu i Arltu je ovo treće zlato u karijeri, jer su u Sočiju, osim u paru, osvojili zlatnu medalju i ekipno.

Hokejašice zajedničke korejske reprezentacije postigle su svoj prvi gol na olimpijskom turniru u Pjongčangu, ali nisu uspjele izbjeći poraz u dvoboju s reprezenatcijom Japana, koja je na kraju slavila sa 4-1 u utakmici posljednjeg, 3. kola u skupini B. Povijesni, prvi pogodak za ujedinjenu korejsku reprezentaciju, koju čine predstavnice Sjeverne i Južne Koreje, postigla je 29-godišnja Randi Heesoo Griffin, američka državljanka koja je odlučila predstavljati Koreju, domovinu svoje majke. Pogodak je pao u 30. minuti dvoboja kojim je Koreja smanjila zaostatak na 1-2. Japanke su s dva pogotka u posljednjoj trećini na kraju, ipak, osigurale pobjedu koja im je donijela treće mjesto u skupini. Prvo mjesto je s maksimalnih devet bodova osvojila Švicarska koja je u posljednjem kolu sa 2-1 nadigrala Švedsku.

U srijedu je s dva velika iznenađenja započeo turnir hokejaša. U prvim dvobojima skupine B Slovenija je pobijedila SAD sa 3-2 u produžetku, a Slovačka sa 3-2 nadigrala Rusiju. Slovenci su preokrenuli zaostatak od 0-2 nakon dvije trećine i u produžetku osigurali pobjedu nad reprezentacijom SAD-a 3-2 (0-1, 0-1, 2-0, 1-0). Strijelci za Amerikance bili su O’Neill (18) i Greenway (33), a za pobjednike Urbas (46) i kapetan Jan Muršak (59, 61). Još veću senzaciju priredili su Slovaci koji su svladali reprezentaciju olimpijskih sportaša iz Rusije sa 3-2, iako su Rusi nakon u 5. minuti pogocima Gavrikova (3) i Kaprizova (5) vodili 2-0. Preokret Slovacima donijeli su Olvecky (17), Bakoš (18) i Čerešnak (49).

Petog dana su trebala biti podijeljena odličja u slalomu za skijašice te u individualnoj utrci biatlonki na 15 kilometara, ali su oba natjecanja otkazana zbog snažnog vjetra. Skijašice će se za slalomska odličja boriti u petak, kad će na rasporedu biti i utrka skijaša u superveleslalomu, a biatlonke će na stazu u četvrtak, prije biatlonaca, koji će se također za medalje boriti u individualnoj utrci na 20 kilometara.

Ljestvica medalja na Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu nakon petog natjecateljskog dana: