5. travnja 1992. Sarajevo – četnici i JNA započeli opsadu grada

sarajevo
Foto: Snimka zaslona

Prve dane travnja 1992. Sarajevo pamti po događajima koji su označili početak rata. Na današnji dan 1992. Vojska Republike Srpske, koju je naoružala Jugoslavenska Narodna Armija i podržavala Srbija, započela je opsadu Sarajeva. Opsada je trajala više od 44 mjeseca, točnije 1425 dana (do 29. veljače 1996.).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prva granatiranja

Dana 5. travnja 1992. u Sarajevu su održani antiratni prosvjedi.

“Bili su to prosvjedi za mir na kojima su građani Sarajeva tražili od JNA (Jugoslavenske narodne armije) i SDS-a da uklone barikade sa sarajevskih ulica. Desetine tisuća ljudi na prosvjedima usprotivilo se ratu. Sjećam se da je nekoliko javnih osoba držalo vrlo emotivne govore pozivajući na mir, ali to nije spriječilo snajperiste SDS-a da iz obližnjeg hotela Holiday Inn pucaju na građane“, prisjetio se Ahatović Nedžad za DW.

„Prosvjednici su se potom sa platoa ispred Skupštine BiH uputili ka Vrbanja mostu, a onda je opet uslijedila pucnjava. Srpski ekstremisti pucali su iz objekata s lijeve strane rijeke Miljacke, iz pravca nekadašnje zgrade ‘Dimnjačar’, i na mostu su ubili Suadu Dilberović i Olgu Sučić. Bile su to prve žrtve rata u Sarajevu“, kazao je Nedžad Ahatović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istog dana paravojne formacije SDS-a i JNA počinju granatiranje Sarajeva, a prve granate na prigradska naselja ispaljene su sa srpskih položaja na Lapišnici, Borijama i Trebeviću. Grad nadlijeću borbeni zrakoplovi JNA otvarajući vatru na objekte od vitalnog značaja. JNA pogađa televizijski repetitor na brdu Hum u Sarajevu i zgradu Radio-televizije BiH, tzv. „Sivi dom”. U redakciju informativnog programa tadašnjeg Radija Sarajevo (kasnije Radija BiH) stižu informacije o incidentima širom zemlje, ali je tih dana Sarajevo bilo u centru pažnje.

Ubijeno više od 14.000 ljudi

Tijekom opsade u Sarajevu je ubijeno više od 14.000 ljudi. Zastrašujuća je činjenica da je među njima bilo više od 1500 djece. Početak opsade obilježila je pogibija prve dvije sarajevske žrtve – žene. Bile su to Suada Dilberović i Olga Sučić, a ubijene su snajperom na mostu Vrbanja preko rijeke Miljacke. Njima u spomen taj most danas nosi ime “Most Suade i Olge”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlasti u Bosni i Hercegovini ne znaju koliko je točno djece ubijeno i nestalo tokom posljednjeg rata. Prema podacima Istraživačko-dokumentacijskog centra, ubijeno ih je 3.372, od čega najviše u Sarajevu i istočnoj Bosni. U Sarajevu su ih ubijale granate i snajperski meci.

I dok je u glavnom gradu napokon podignut spomenik poginuloj sarajevskoj djeci, u istočnoj se Bosni još uvijek traga za ubijenom djecom. Istočna Bosna je mjesto najvećeg masakra vojske Srba nad Bošnjacima u posljednjem ratu koje je kulminiralo u Srebrenici. Nažalost, istočna Bosna je i u II. svjetskom ratu bila područje na kojem su četnici pokušali izvršiti etničko čišćenje (Foča, Goražde…)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.