76 godina od Kristalne noći

Na današnji dan – 9. studenog navršava se 76 godina od početka strašnog progona i ubijanja Židova u nacističkoj Njemačkoj poznatije kao Kristalna noć, nazvana po razbijanju stakala izloga njemačkih Židova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uvodni događaji u Kristalnu noć i progone Židova

U listopadu 1938. godine, 15.000 Židova poljskog podrijetla protjerano je iz Njemačke i iskrcano na poljskoj granici. Desničarska antisemitska poljska vlada, koja je sama govorila o vlastitome ‘židovskom pitanju’, odbila ih je primiti. Njih oko 5.000 ostalo je na ničijoj zemlji.

Mnogi od tih Židova su bili zaslužni građani Njemačke, pa čak i odlikovani ratni veterani iz Prvog svjetskog rata, što potvrđuje da totalitarno ludilo ne bira žrtve u svojoj zaslijepljenosti i ludilu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U znak osvete sedamnaestogodišnji Herschel Grünspan, kojem su protjerali roditelje, izvršio je 7. Studenoga 1938 g. atentat na konzula njemačkoga veleposlanstva u Parizu, ubivši ga hicima iz pištolja. U džepu je imao dopisnicu naslovljenu roditeljima na kojoj je pisalo “Neka mi Bog oprosti …  morao sam da nešto napraviti tako da cijeli svijet čuje moj protest”.

Nacistička propaganda je bila, kao i propaganda svih totalitarnih sustava, vrlo sistematska i uvjerljiva u svojim lažima. Kao i svim totalitarnim i neljudskim sustavima bilo im je najvažnije – pronaći neprijatelja.

A to su bili njemački Židovi. Osim toga, nacistička stranka je k tome taj akt proglasila dijelom svjetske židovske urote i u noći s 9. na 10. studenoga organizirani su ‘spontani’ protužidovski izgredi poznati kao Kristalna noć.

Progoni nevinih Židova i eskalacija mržnje nacista

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uništeno je i opljačkano najmanje 7.000 trgovina, oskvrnjena su židovska groblja, spaljeno 177 sinagoga i ubijen 91 Židov. Oko 30.000 Židova uhićeno je i odvedeno u koncentracijske logore – uglavnom  Dachau, Buchenwald, and Sachsenhausen. Potkraj godine većinu su pustili, no više od tisuću je osoba u međuvremenu izgubilo živote. Tako se broj žrtava Kristalne noći popeo na 2000-2500 ljudi, na direktan ili indirektan način.

Osim toga, nacistička je država njemačkim Židovima kao kaznu za atentat odredila novčanu odštetu od milijardu maraka. To je bila kolektivna kazna tzv. “Judenvermögensabgabe”.

Najavljujući tu kaznu nacistički zločinac Goering je u svojoj mržnji i ludilu izjavio čak i ovo: “Njemačko židovstvo će kao kaznu za njihove gnjusne zločine morati dati doprinos od jedne milijarde maraka. Svinja neće počiniti novo ubojstvo. Uzgred, moram primijetiti da ne bih volio biti Židov u Njemačkoj.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo je da svi totalitarni sustavi 20 stoljeća – nacizam, komunizam i fašizam – imaju jednu jasnu zajedničku osobinu: bez rezerve svoje nevine žrtve etiketiraju kao zločince, teroriste i neprijatelje. Te ideologije, u samoj suštini opake i bolesne, pokušavaju na taj način prikriti pravu, podlu i neljudsku dimenziju svog djelovanja, kao i brutalnosti prema nevinima, slabijima i nezaštićenima.

Kristalna noć – prva naznaka Holokausta

Kristalna noć je uvela novu fazu u antisemitskim aktivnostima nacističke partije i državnog aparata, vodeći ka deportacijama, i konačno do istrebljenja većine Židova koji su živjeli u Njemačkoj. Mada je u to vrijeme malo ljudi to znalo i tako procjenjivalo, pogrom Kristalne noći je bio prvi korak u sistematskom progonu i masovnim ubojstvima Židova širom ‘moderne Europe’, u onome što će postati poznato kao Holokaust.

To ostaje trajan biljeg sramote i ludila koje je na tlu suvremene Europe 20. stoljeća prošao jedan cijeli nevini i proganjani narod.

Sjetimo se danas sa iskrenom ljudskošću i molitvom svih židovskih žrtava Kristalne noći i Holokausta – žena, djece, staraca i nedužnih koji su morali umrijeti ili biti deportirani i mučeni samo zato što su bili Židovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.