Afganistan potpisao sigurnosni sporazum sa SAD-om

Afganistanski i američki dužnosnici potpisali su u utorak dugo odgađani sporazum o sigurnosti koji američkim trupama omogućuje ostanak u Afganistanu i nakon kraja ove godine, kako je obećao novi predsjednik Ašraf Gani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bilateralni sporazum su u predsjedničkoj palači u Kabulu potpisali afganistanski savjetnik za nacionalnu sigurnost Hanif Atmar i američki veleposlanik James Cunnigham, dan nakon Ganijeve inauguracije. Bivši predsjednik Hamid Kharzai, koji je svoju funkciju prestao obnašati u ponedjeljak, odbio je potpisati taj dokument i izazvao negodovanje Washingtona.

“Kao neovisna zemlja, utemeljena na nacionalnim interesima, potpisali smo ovaj sporazum u ime stabilnosti, dobre volje i prosperiteta našeg naroda, stabilnosti regije i svijeta”, kazao je Gani nakon potpisivanja.

Prema odredbama sporazuma, 12.000 pripadnika stranog vojnog osoblja trebalo bi produljiti svoj ostanak u Afganistanu i nakon 2014., kada prestaje borbena misija NATO-a predvođena SAD-om. Među njima je oko 9.800 američkih vojnika, a ostali su iz Njemačke, Italije i ostalih članica NATO-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Te će snage obučavati i pomagati afganistanskim snagama u ratu protiv talibana i radikalnih islamističkih saveznika u misiji “Odlučna potpora”.

Trenutno se u Afganistanu nalazi oko 40.000 vojnika NATO-a, dok ih je 2012. bilo 130.000.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.