Policijska akcija u Kumanovu protiv naoružane skupine završena je u subotu navečer, a posljednjih tridesetak naoružanih napadača se predalo, izvješćuju makedonski mediji.
Napad na kumanovsko Divlje naselje i Makedoniju nije uspio, piše list Večer, ističući da su u današnjim incidentima poginula trojica policajaca te da se iz sela oko Kumanova policijska vozila povlače.
Tridesetak naoružanih muškaraca predalo se policiji. Oni su se, kako prenosi portal Telegraf.mk, predali mašući bijelim plahtama. Portal navodi i da je MUP potvrdio da je “teroristička grupa” eliminirana i neutralizirana.
Portal i list Večer pišu da se obruč oko naoružane skupine sustavno stezao, a olakotna okolnost bile su i uske ulice. Do predaje je došlo kada su naoružani muškarci ostali bez streljiva i bez mogućnosti za bijeg. “Oko 18.45 prestale su eksplozije, a Kumanovim se ubrzo proširila informacija da su pripadnici naoružane skupine živi i da su u rukama policije”, prenosi Večer.
Mjesni mediji prenose da su četvorica policajaca teže ranjena.
Reuters piše da sukob, koji je trajao cijeli dan, podsjeća na pobunu makedonskih Albanaca iz 2001. u istoj regiji i u dijelovima Makedonije. Grad je bio zatvoren za medije, a i navečer se još mogla čuti sporadična pucnjava, unatoč tomu što su dužnosnici i mediji izvijestili da je operacija završena.
Helikopteri su nadlijetali regiju u kojoj živi oko 100.000 ljudi, a glasnogovornik ministarstva unutarnjih poslova izvijestio je da raspolaže informacijom o broju žrtava no nije želio kazati o kojem se točno broju radi.
Stanovnici su bježali, noseći sa sobom osnovne stvari. “Mislio sam da se ovo više nikad neće ponoviti”, rekao je jedan stanovnika Kumanova za makedonsku televiziju. “Ovo je strašno, ne možemo ovdje ostati.”
Zabrinutost Zapada zbog stabilnosti Makedonije
Događaji će, piše Reuters produbiti zabrinutost Zapada zbog stabilnosti Makedonije. Prosvjednici koji zahtijevaju ostavku konzervativnog premijera Nikole Gruevskog ovaj su se tjedan sukobili s policijom, a oporba je zaprijetila da će 17. svibnja organizirati veliko prosvjedno okupljanje. Promatrači strahuju da bi politički čelnici obiju strana mogli pokušati potaknuti etničke napetosti kako bi pojačali vlastitu moć.
Oko 30 posto od ukupno dva milijuna stanovnika Makedonije čine makedonski Albanci. Pobunili su se 2001., sukobivši se sa snagama sigurnosti prije nego što se umiješao Zapad i posredovao u postizanju mirovnog sporazuma kojim se albanskom manjini ponudila veća prava i zastupljenost u političkom životu, a pobunjenicima ulazak u vladu.
No primjena je bila spora, a tenzije se povremeno ipak pojave. Brojni građani, bez obzira na etničku pripadnost frustrirani su zbog sporosti kojom se stvari odvijaju kada je posrijedi približavanje euroatlantskim institucijama.
OVK (Oslobodilačka vojska Kosova )preuzela je odgovornost za napad na policiju i vojne snage u Kumanovu, piše dnevnik.hr
“Mi izjavljujemo da ćemo nastaviti napadati bez milosti policiju i vojsku. Borit ćemo se do kraja da se ujedine teritoriji sa albanskim stanovništvom”, piše u priopćenju OVK kojeg su objavili albanski mediji
Zoran Zaev : Pozivam Nikolu Gruevskog da odmah izađe pred građane Makedonije i da objasni tko, zašto i u kojem cilju destabilizira Makedoniju
Mediji prenose da je u sukobima koji su trajali desetak sati ozlijeđeno između četiri i 20 osoba, a dio lokalnih medija navodi da je bilo i poginulih, no te informacije još nije potvrdio nijedan službeni izvor.
Prema Reutersu u bolnice su primljena najmanje četiri ozlijeđena policajca.
Područje oko Kumanova je bilo poprište borbi tijekom albanske pobune 2001. i prema Reutersu prilazi gradu su zatvoreni.
Prema glasnogovorniku ministarstva Ivi Kotevskom, teroristi su bili stacionirani u okolici Kumanova, a u Makedoniju su ušli prije nekoliko dana. Prema njegovim riječima bili su dobro naoružani i pripremljeni, a policija je naišla na žestok otpor i bila je napadnuta bombama i snajperima, prenijeli su makedonski mediji. Mediji tvrde da je naoružana grupa brojala između 50 i 80 osoba.
Upitan za poginule i ranjene, Kotevski je rekao da je riječ “o osjetljivoj informaciji, te da se trenutno obavještavaju obitelji”. Ambasada SAD u Skoplju je, međutim, izrazila sućut obiteljima poginulih policajaca i građana.
Vođa najutjecajnije oporbene stranke – Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) Zoran Zaev pozvao je premijera Nikolu Gruevskog da javnosti objasni što se u toj zemlji događa.
“Pozivam Nikolu Gruevskog da odmah izađe pred građane Makedonije i da objasni tko, zašto i u kojem cilju destabilizira Makedoniju”, naveo je Zaev u stranačkom priopćenju. On traži i odgovor na pitanje ulaze li i zašto ulaze kriminalne grupe sa susjednih teritorija u Makedoniju, te tko ih je i u kojem cilju organizirao.
Isto to, dodao je, treba uraditi i lider albanske Demokratske unije integracija Ali Ahmeti.
Trenutna situacija u Makedoniji nije ni izbliza slična onoj od prije 14 godina, kada je došlo do međunacionalnih sukoba. Nejasno je za sada koji je pravi motiv te naoružane skupine, javlja Danka Derifaj za Dnevnik.hr, koja dodaje da se u okolici mjesta na kojem se trenutno nalaze, nedaleko od Kumanovo, neprestano čuje pucnjava.
Srbija pojačala policijske snage na granici s Makedonijom
Srbija je u subotu na granične prijelaze s Makedonijom, gdje u sukobima s naoružanim skupinama u Kumanovu ima stradalih i ozlijeđenih policajaca i civila, poslala dodatne policijske snage i vojsku, a premijer Aleksandar Vučić zakazao je za nedjelju izvanrednu sjednicu Ureda za koordinaciju službi sigurnosti, objavili su beogradski elektronički mediji.
Zbog povećanog rizika od terorizma, na srpskoj granici se nalaze pojačane snage srpske vojske i policije, navodi beogradski Blic.
Makedonska granična policija povukla se sa granice između Srbije i Makedonije nakon sukoba u Kumanovu, tvrdi Blic.
Tekst se nastavlja ispod oglasa