Amerikanci izlaze na ‘midterm’ izbore: Kakav je omjer snaga i što će se događati u izbornoj noći?

Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, iStock

Građani Sjedinjenih Američkih Država dvije godine nakon predsjedničkih izbora ponovno izlaze na izbore i to takozvane “midterm” izbore jer se uvijek odvijaju na polovici mandata američkog predsjednika, a time se testira podrška njegovim politikama. Osim tog razloga, u SAD-u je moć izvršne i zakonodavne vlasti jasno razlučena te se ovakvim načinom osigurava veća samostalnost zastupnika Senata i Zastupničkog doma, ali i stvarni utjecaj biračkog tijela na svoje zastupnike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Čovječanstvo između zapadnog ‘progresivizma’, ruskog ‘neo-feudalizma’ i kineskog ‘digitalnog socijalizma’

U Senatu, koji ima 100 članova, mandati traju šest godina, a svake dvije godine bira se oko trećina saziva. Na ovim izborima bit će izabrano nešto više od trećine novih senatora, njih 35 – što znači da zastupnici ne mogu ovisiti samo o ‘klanovima’ unutar ovog zakonodavnog tijela već često moraju surađivati s novim licima, ali i puno više ovise o vlastitim politikama, odnosno ostvarenju programa predstavljenog biračima.

Većina Trumpovih kandidata pobijedila na unutarstranačkim izborima

S druge strane, Zastupnički dom se sastoji od 435 kongresnika čiji mandati traju dvije godine, a također se biraju i guverneri 36 saveznih država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kongresnici mogu biti izbačeni odnosno smijenjeni s dužnosti ako za to glasuje dvije trećine Zastupničkog doma, što je do sada učinjeno pet puta, a u svih pet slučajeva izbačeni su demokrati, zbog podrške secesiji ili zbog korupcije.

Demokrati u ovom trenutku kontroliraju Kongres. U Senatu također imaju kontrolu, iako imaju dva senatora manje od republikanaca. Naime, demokrati u Senatu imaju 48 mjesta uz 2 neovisna senatora, a republikanci imaju 50 zastupnika među kojima neki često podržavaju politike predsjednika Joea Bidena. U Zastupničkom domu demokrati imaju 220 zastupnika, republikanci 212, uz šest praznih mjesta.

Kandidati i za Senat i za Zastupnički dom prvo se biraju na unutarstranačkim izborima, a kandidatom se smatraju oni koji osvoje većinu glasova ili u određenim situacijama pobjede u eliminacijskom krugu glasovanja. Odabrani kandidati stranaka istom se metodom natječu i na konačnim izborima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tom kontekstu, unatoč najvećim naporima masmedija i republikanaca koji su to samo po imenu te njima pridruženih neoliberala i neokonzervativaca, bivši američki predsjednik Donald Trump i dalje ima jaku potporu birača, te je u 2022. jači nego ikad prije. Kao što je i najavljivao, Trump se aktivno uključio u kampanju kandidata „koji dijele njegove vrijednosti“. Inače, Trump je na unutarstranačkim izborima podržao sveukupno 240 kandidata za Kongres, a za kandidate je na kraju izabrano 220 političara lojalnih njemu.

Twitter Amerikance “upozorio” da rezultati ne moraju biti poznati u izbornoj noći

Ovi će izbori biti zanimljivi i zbog samog izbornog procesa. Podsjetimo, Donald Trump optužio je 2020. godine demokrate za izbornu krađu, a brojanje glasova i njihova provjera bila je doista netipično duga za jednu od najbogatijih i najmoćnijih zemalja svijeta. Unatoč kritikama na izborni proces, čini se da se ni ove godine neće puno toga promijeniti budući da su na Twitteru, nepoznato prema čijim naredbama, osvanula upozorenja kako treba vremena da se prebroje svi glasovi.

“Očekuje da će trebati više dana da se izbroje svi glasovi, tako da predviđeni pobjednici u nekim mjestima možda neće biti još objavljeni. To znači da bi ste mogli naići na nepotvrđene tvrdnje da je neki kandidat osvojio izbore”, poruka je koju su dobili Amerikanci na Twitteru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Novinar Jesse Kelly reagirao je na tu poruku objavivši: “Savjet: Ako vaša država ne može prebrojati svaki glas u izbornoj noći, u vašoj se državi događa varanje. Čitave nacije broje svoje glasove na dan izbora.

Ako to ne možete učiniti, to je zato što to ne želite.”

Twitter je njegovu objavu ograničio upozorenjem da je zavaravajuća te link na članak “Naučite zašto eksperti kažu da su američki izbori sigurni”. Uz to njegovu objavu nije moguće komentirati niti “lajkati”, unatoč tome što je Twitter završio u rukama milijardera Elona Muska, koji je tvrdio da je apsolutist što se tiče slobode govora.

Bidenova definicija demokracije

I dok republikanci sve više propitkuju demokratičnost izbora i uopće postojanje demokracije u SAD-u Biden je građanima ponudio novu definiciju demokracije gdje ona više ne predstavlja proceduralni mehanizam u kojem svi građani imaju pravo glasa već sada predstavlja točno određene vrijednosti – naravno, vrijednosti “progresivne ljevice”.

“Demokracija je više od oblika vladavine. To je način postojanja. Način gledanja na svijet. Način koji definira tko smo, u što vjerujemo i zašto radimo to što radimo. Demokracija je jednostavno toliko fundamentalna”, ustvrdio je Biden na Twitteru.

Prema toj definiciji vrijednosti koje njeguju konzervativci automatski ih čini prijetnjom demokraciji, kakvom je danas vide ne samo demokrati već mainstream republikanci, ali i kompletni mainstream Zapad od Lisabona do Kijeva, neovisno je li riječ o lijevom ili desnom centru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.