U Australiji pokrenuta nova skupina koja lobira za eutanaziju

Foto: Thinkstock

Utjecajan australski novinar Andrew Denton pokrenuo je novu kampanju za “pomoć umirućima” u Australiji, i poručio Katoličkoj crkvi neka se drži podalje tj. ne uključuje u raspravu vezanu uz eutanaziju, piše Bioedge.org.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Denton, poznata radijska i televizijska osoba, uputio je oštar poziv australskom novinarskom klubu u srijedu u kojem je pozvao na brzu reformu zakona: “Političarima u Južnoj Australiji … i onima u Viktoriji, Tasmaniji i NSW , koji mogu očekivati nove račune u roku godine dana – pozivam vas: izvršite svoju dužnost”.

Denton je tvrdio da je neuspjeh legalizacije eutanazije u zemlji bila rezultat “podzemne” mreže vjerskih političara i gospodarstvenika.

“… vezano uz pitanja koja su najosnovnija, naime kako živimo, volimo i umiremo, vjersko uvjerenje pobjeđuje sve. Ova teokracija skrivena je unutar naše demokracije.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također je iskoristio ovu priliku za pokretanje skupine lobija ZA eutanaziju pod nazivom GO GENTLE AUSTRALIA („Blago, Australija“ – odnosi se na na blagost, nježnost u postupanju)

Dentonov govor generira značajnu kontroverzu. Australski kršćanski lobij napao je medijsku osobu zbog njegove zablude u potrazi za “religioznom zavjerom” i zbog slanja negativne poruke ugroženim osobama.

Denton je također optužio ministra rada u sjeni, Tonija Burkea, za gušenje ranijih pokušaja legalizacije eutanazije. Burke je odbacio te tvrdnje: „Prikazivanje da moja vjera određuje moja politička gledišta ‘udara poprilično jasno o zid’, ako uzmete u obzir moju podršku bračnoj jednakosti tj. sklapanju istospolnih brakova. Rasprave o tvrdnji iz prošlosti o isključivom utjecaju vjere, ne objašnjava zašto mnogi ateisti i ljudi poput Lindsay Tanner i Barry Jonesa imaju isti stav kao i ja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

***Go-Gentle Australia („Blago, Australija“ ) ustanovljen je kako bi se pomoglo ublažavanju tjeskobe, bespomoćnosti i patnje koju osjećaju Australci oboljeli od neizlječivih ili teških bolesti, članova njihovih obitelji i njihovih njegovatelja. U svjetlu dokaza predočenih na zahtjev Parlamenta Viktorije, u istrazi o izborima za završetak života (2016.), koji dokumentiraju patnju, traume i štetu koja se nanosi zajednici našim postojećim zakonima oko potpomognutog umiranja – dokazi podupirani stotinama osobnih svjedočanstava koje smo prikupili iz cijele Australije – naš prvotni fokus odnosi se na uvođenje promjena u te zakona.

To se odnosi na:

– pružanje šireg spektra mogućnosti tj. izbora onima koji trpe i njihovo jačanje
– smanjenje stope samoubojstava starijih Australaca suočenih s kroničnim i neizlječivim bolestima
– davanje opcija u okviru palijativne skrbi, kada unatoč najvećim naporima više nije moguće ublažiti patnju svim pogođenim
– ukloniti trenutnu pravnu nesigurnost koja je dovela do mnogih dokumentiranih slučajeva neprikladnog otklanjanja bolova pruženog pacijentima kada pate
-kreirati zakon koji štiti – i daje jasnoću i smjernice – liječnicima i medicinskim sestrama suočenim s ljudskom patnjom koja nadilazi smisleno liječenje
– osloboditi /ublažiti patnje obitelji i njegovatelja koji su prisiljeni podnositi traumatsku i bolnu smrt svojih najdražih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Blago , Australija“ svoj smisao nalazi u boljoj suradnji u Australiji po pitanju umiranja. To uključuje liječnike, medicinske sestre, kao i pacijente, članove njihovih obitelji i njihove njegovatelje.

“Surađujemo s profesionalcima u svim područjima našeg društva – to obuhvaća ljude koji rade u palijativnoj skrbi, članove medicinskih udruga, samostalne liječnike i njihova reprezentativna udruženja, organizacije za podršku oboljelima od raka, predstavnike udruga invalidnih osoba, udruge za podršku starijim osobama, organizacije pod nazivom ‘Dostojanstveno umiranje’, političke predstavnike svih stranaka, službene stručnjake, kao i pojedince koji pate i njihove obitelji – kako bi se rasvjetlila tema koja, čak i u okviru medicinske zajednice, često ostaje taboo tema. Kako bi se ove grupe ohrabrile na dijalog, ne samo unutar svojih struktura nego i njihov međusobni, cilj nam je educirati Australce o tome kako pristupiti ‘dobroj smrti’ i time, smanjiti štetu i patnju širom naše društvene zajednice”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.