BiH: Reakcije iz Beograda na Halilovićev istup potpuno nepotrebne

Foto: Fah

Dramatične ocjene stanja u Bosni i Hercegovini te najave mogućih sukoba zbog provedbe referenduma u Republici Srpskoj 25. rujna predstavljaju pretjerivanje koje u konačnici šteti svim građanima, a može ugroziti i napredak zemlje na europskom putu, ocjena je nekih od vodećih političara u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon žustrih reakcija dužnosnika Srbije na izjave ratnog zapovjednika Armije BiH Sefera Halilovića, koji je upozorio kako bi referendum u RS značio demontiranje Daytonskog sporazuma pa time otvorio mogućnost i za novi rat, predsjedatelj Zastupničkog doma parlamenta BiH Mladen Bosić izjavio je kako se neodgovornim izjavama mogu lako povećavati napetosti, no da od toga nitko nema koristi.

“Ne vidim da se zbog izjave takve jedne budale treba dići na noge cijela regija”, kazao je Bosić u intervjuu za bijeljinsku televiziju BN TV nakon što su mediji u BiH prenijeli izjave srbijanskih čelnika u kojima se dramatično upozorava na najave rata u izjavama bivšeg ratnog zapovjednika Armije BiH.

Stanje u BiH čelni čovjek bosanskohercegovačkog parlamenta ocjenjuje zabrinjavajućim, a upozorava kako ga mogu pogoršati “neodgovorni političari i interesi drugih zemalja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jedni su nezadovoljni postojanjem Republike Srpske, dok bi Hrvati željeli treći entitet. Ima i neodgovornih političara koji bi zbog prikrivanja svoje odgovornosti za korupciju i kriminal narod poveli u rat”, kazao je Bosić očevidno aludirajući na predsjednika RS Milorada Dodika.

Bosić je ujedno čelnik Srpske demokratske stranke (SDS), koja je dio vladajuće koalicije na državnoj razini, no u Republici Srpskoj je žestoka oporba Dodikovoj vlasti.

SDS je potaknuo nekoliko istraga o Dodikovoj navodnoj umiješanosti u kriminal, uključujući i onu o sumnjivom kreditu kojim je kupio vilu u Beogradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjedatelj Zastupničkog doma parlamenta BiH izrazio je žaljenje što je zbog prijepora oko referenduma u drugi plan pala odluka kojom je EU prihvatila zahtjev BiH za razmatranje statusa kandidata za članstvo u Uniji.

Ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak, član Partije demokratskog progresa (PDP), političke stranke koja je također u oporbi u RS-u, pozvao je na smirivanje verbalnih sukoba i napetosti upozoravajući kako bi u protivnom mogle izostati reforme nužne za bolji život običnih ljudi.

“BiH u predstojećem razdoblju treba najviše pozornosti posvetiti zapošljavanju, ekonomskom razvoju i borbi protiv korupcije, a upravo usklađivanje s europskim standardima i nastavak demokratizacije institucija tijekom procesa integracije u EU će tome dati veliki doprinos”, ocijenio je Crnadak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mediji u BiH u srijedu prenose ocjene kako su reakcije iz Beograda na izjave Sefera Halilovića potpuno nepotrebne i umjetno “pumpanje” napetosti s obzirom da se komentari odnose na osobu koja nema nikakvu realnu težinu u političkom životu BiH.

Sam Halilović na kritike koje su mu uputili srbijanski dužnosnici poput Ivice Dačića nije ostao dužan poručivši ministru vanjskih poslova Srbije da ga smatra Miloševićevim nasljednikom.

“Nasljednik Miloševića, najvećeg zlikovca na ovim prostorima i vikend četnik koji je predsjednik vlade (Srbije) i asistent četničkog vojvode Vojislava Šešelja, Vučić, zadnji su ljudi koje treba slušati kada se govori o miru”, poručio je Halilović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.