BiH: Vladajuće stranke ‘pritišću’ pravosuđe zbog Radončića, oporba to smatra nedopustivim

Foto: fah

Uhićenje i istraga nad bosanskohercegovačkim političarem Fahrudinom Radončićem prouzročili su niz reakcija parlamentarnih stranaka u toj zemlji, pri čemu one bliske Radončiću manje ili više prikriveno pokušavaju izvršiti pritisak na državno tužiteljstvo i sud zahtjevima da ga se smjesta pusti na slobodu, dok oporbene stranke upozoravaju kako je ovo ključni test za funkcioniranje pravne države koij će dati odgovor na pitanje može li pravosuđe biti zaštićeno od političkih utjecaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članovi vodstava Stranke demokratske akcije (SDA) i Radončićevog Saveza za bolju budućnost (SBB), stranaka koje su u koaliciji na entitetskoj i državnoj razini, u Sarajevu su održali sastanak i analizirali stanje nakon što je Tužiteljstvo BiH odlučilo od Suda BiH zatražiti da Radončiću odredi jednomjesečni pritvor.

Predsjednik SDA i član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović je nakon sastanka novinarima izjavio kako će se koalicija očuvati, no od pravosuđa očekuje da uzme u obzir činjenicu da je Radončić na izborima dobio potporu 200 tisuća glasača i da ga stoga pusti da se brani sa slobode.

“Ne bih želio da ovo bude neki pritisak na odluku suda, ali osim što smo svi odgovorni za svoj posao, svi trebamo biti odgovorni i za stabilnost u BiH”, kazao je Izetbegović, ustvrdivši da je uhićenje Radončića “zadalo snažan udarac” vladajućoj koaliciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radončić je uhićen u ponedjeljak pdo sumnjom za ometanje pravosuđa, odnosno pritisak na svjedokinju u procesu koji se na Kosovu vodi protiv Nasera Keljmendija, vođe jedne od najopasnijih balkanskih kriminalnih skupina. Radončić je preko svog suradnika Bakira Dautbašića, koji je također uhićen, pokušao navesti Azru Sarić da u svom iskazu pred sudom zaštiti i njega i Keljmendija od optužbi za organizirani kriminal i ubojstvo.

Radončić je u optužnici, koju je podignuo američki tužitelj Andrew Hughes, označen kao član Keljmendijeve kriminalne skupine koja se bavila trgovinom drogom i iznudama te je odgovorna za najmanje jedno ubojstvo.

Potpredsjednik SBB-a Mirsad Đonlagić je nakon sastanka s Izetbegovićem ustvrdio kako je Radončićevo uhićenje uzrokovalo “dramatično stanje u BiH” odnosno da iza svega stoji netko tko ne želi dobro BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovo (uhićenje) je potpuno nedopustivo, bez obzira na to hoće li to netko protumačiti kao pritisak na institucije”, izjavio je Đonlagić, istaknuvši kako je veliki broj članova SBB-a nezadovoljan Radončićevim uhićenjem i traži da ga se odmah pusti iz pritvora.
Radončićev SBB u utorak je ishodio odgodu zasjedanja parlamenta Federacije BiH uz obrazloženje kako se u sadašnjim kriznim uvjetima ne mogu donositi nikakve odluke.

Na istupe čelnika SDA i SBB-a reagirali su iz oporbenih stranaka Socijaldemokratske partije (SDP BiH) i Demokratske fronte (DF).
Te su stranke objavile zajedničko pripćenje u kojemu su upozorile kako dužnosnici vladajućih stranaka zlorabe tijela državne vlasti za “nečuveni pritisak” na pravosuđe.

“Svaki oblik pritiska najviših dužnosnika Bosne i Hercegovine, osobito članova Predsjedništva BiH i pojedinih članova Vijeća ministara BiH, kao i drugih tijela i političkih predstavnika u BiH, na Sud i Tužiteljstvo BiH mora odmah prestati. Praksa zaustavljanja i blokade rada zakonodavnih i izvršnih institucija u BiH uzrokovana uhićenjem predsjednika SBB-a Fahrudina Radončića mora se odmah zaustaviti jer je to najteži oblik pritiska na rad pravosudnih tijela i pokušaj stvaranja atmosfere kaosa u državi”, stoji u priopćenju, uz poziv svima da se prestanu tako ponašati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SDP i HDZ pozvali su na hitan dogovor o izmjenama izbornog zakona kojima će se omogućiti provedba izvanrednih izbora jer drže kako je to jedini način izlaska iz sadašnje krize u zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.