U dane kada se sjećamo hrvatskog Staljingrada – Vukovara, obilježava se i sjećanje na 19. studeni 1942. godine kada je počela protuofenziva ruskih snaga protiv njemačkih nacista u samom gradu Staljingradu. Operacija je poznatija pod imenom „Operacija Uran“ i zaslužna je da Staljingrad nije pao u ruke Hitlera. Staljingrad je 1961 g. preimenovan u Volgograd. Komunistički diktatori običavali su još za života davati imena gradovima po samima sebi, pa je takvih, danas potpuno nerazumljivih, primjera bilo u Hrvatskoj i svim zemljama bivše Jugoslavije.
Ratni užas Staljingrada
Ratni sukobi u i oko Staljingrada spadaju u jedne od najkrvavijih u ljudskoj povijesti. Inicijalno je u borbama sudjelovalo oko 450 000 vojnika na obje strane, dok se u vrijeme najvećih borbi borilo preko2 000 000 ljudi na obje strane.Žrtve su bile ogromne, a brojale su se u stotinama tisuća ubijenih i ranjenih.Nažalost, tu je bilo i nekoliko tisuća Hrvata: tri bojne iz Zagreba, Varaždina i Sarajeva u 369 pukovniji borile su se na njemačkoj strani.
19. studeni 1942 g. – strateška prekretnica bitke za Staljingrad
Toga dana počinje velika ruska protuofenziva pod vodstvom general Žukova. Već nakon četiri dana dvije njemačke armije sa preko 300.000 vojnika su se našle u okruženju ruskih snaga, što je u siječnju 1943 g. dovelo do predaje većine tih snaga, a vrlo brzo i do potpunog oslobođenja Staljingrada u veljači 1943 g.
Značaj bitke za Staljingrad
Nevezano uz različite stavove povjesničara, Staljingradska bitka bila je psihološka prekretnica u Drugom svjetskom ratu. Po prvi put se u njemačkoj javnosti pojavila svijest o mogućnosti gubljenja rata. Unutrašnjopolitički, poraz kod Staljingrada bio je poticaj nekim časnicima Wehrmachta da se priključe vojnoj opoziciji protiv Hitlera. Kod političkih protivnika probudila se nada, da će nacionalsocijalistička diktatura ipak jednog dana propasti.Vanjskopolitički, nakon njemačkog poraza kod Staljingrada, neutralne i Njemačkoj savezničke države počinju otvarati za sebe i druge mogućnosti za slučaj njemačkog poraza u Drugom svjetskom ratu, dok Velika Britanija i SAD računaju da će i Sovjetski Savez spadati u pobjedničke snage u ratu.