Čelnik NATO-a upozorava na ‘stvarni rizik od oružanog sukoba’ nakon razgovora s Rusijom

NATO
Foto: fah

Jens Stoltenberg kaže da su razgovori pozitivan korak, ali ‘razlike neće biti lako premostiti.’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

NATO je u srijedu rekao da je spreman razgovarati s Rusijom o kontroli naoružanja i raspoređivanju projektila, ali neće dopustiti Moskvi da stavi veto na ukrajinsku ambiciju da se pridruži savezu, upozoravajući na stvarni rizik od novog rata u Europi, prenosi CBC.

Moskva je ovog tjedna prisilila Zapad da sjedne za pregovarački stol okupivši oko 100.000 vojnika u blizini granice s Ukrajinom, bivšom sovjetskom republikom koja teži pridruživanju NATO-u.

Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg rekao je nakon četiri sata razgovora između veleposlanika saveza i ruskog izaslanstva u Bruxellesu da NATO neće dopustiti Moskvi da diktira sigurnosne aranžmane drugim zemljama i stvori opasne sfere utjecaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Postoji stvarni rizik za novi oružani sukob u Europi”, rekao je Stoltenberg na konferenciji za novinare.

> Rusi prijete Švedskoj zbog mogućeg ulaska u NATO: Evo kako Švedska priprema obranu
> Rusija tvrdi da NATO tjera Ukrajinu na agresivne korake i može dovesti do velikog sukoba u Europi

“Postoje značajne razlike između NATO saveznika i Rusije”, rekao je. “Naše razlike neće biti lako premostiti, ali pozitivan je znak da su svi saveznici u NATO-u i Rusija sjeli za isti stol i angažirali se na bitnim temama.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svaka uporaba ruske sile protiv Ukrajine – ozbiljna politička pogreška

Rusija poriče planiranje invazije na Ukrajinu, ali kaže da joj je potreban niz jamstava za vlastitu sigurnost, uključujući zaustavljanje bilo kakvog daljnjeg širenja NATO-a i povlačenje snaga saveza iz zemalja srednje i istočne Europe koje su joj se pridružile nakon Hladnog rata.

Stoltenberg je rekao da bi svaka upotreba ruske sile protiv Ukrajine bila ozbiljna politička pogreška za koju bi Rusija platila visoku cijenu.

Rekao je da bi NATO mogao rasporediti dodatne trupe istočnim saveznicima ako Rusija ponovno upotrijebi silu protiv Ukrajine, od koje je zauzela poluotok Krim 2014.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ponovio je stajalište NATO-a da samo Ukrajina i NATO mogu odlučiti hoće li Ukrajina postati članica – izglede koje je NATO u načelu obećavao još 2008. godine.

Međutim, Stoltenberg je rekao da je NATO spreman za daljnje razgovore s Moskvom o pitanjima uključujući kontrolu naoružanja, raspoređivanje projektila i mjere za izgradnju povjerenja. Rusija je tražila vremena da se vrati s odgovorom na to, dodao je.

Zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Aleksandar Gruško rekao je nakon razgovora da je situacija vrlo opasna i da još nije jasno kako prevladati prepreke za napredak.

Rekao je da Moskva želi pisane odgovore od NATO-a na svoj prijedlog za sveobuhvatna sigurna jamstva i da čuje od saveza kako će ih provesti, ili da navede razloge zašto to ne može učiniti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moskva će tada moći odlučiti o svom smjeru djelovanja, rekao je Gruško, upozoravajući da NATO ne može jednostavno odabrati sigurne prijedloge s popisa koji je postavio Rusiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.