Cipras uskoro u Turskoj zbog migracijske krize

epa04978699 Greek Prime Minister Alexis Tsipras arrives at EU Summit in Brussels, Belgium, 15 October 2015. EU Heads of State or Government gather to focus on migration. The completion of the Economic and Monetary Union and the state of play on the UK referendum are also topics to be discussed. EPA/LAURENT DUBRULE

Europska migracijska kriza treba biti glavna tema tijekom posjeta Aleksisa Ciprasa Turskoj u studenome.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cipras, kojemu je ovo prvo putovanje u Tursku otkako je na dužnosti grčkog premijera, sastat će se s predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom i s premijerom Ahmetom Davutogluom 17. studenog u Ankari, pišu u subotu grčki mediji.

Velik broj migranata ide u Europsku uniju preko Turske, kamo morskim putem dolaze iz Grčke.

Cipras je zadnjih tjedana više puta pozivao da se sabirni centri (“hotspots”) koje EU podiže radi popisivanja tražitelja azila, ne otvaraju samo na grčkim otocima, nego i na turskom kopnu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Migranti koji su sigurni da u EU-u imaju pravo na azil, tada bi izravno i sigurno išli u uniju i ne bi morali poduzimati opasno putovanje Egejskim morem do grčkih otoka, istaknuo je Cipras.

EU je nedavno pozvao Tursku na suradnju u vezi s migrantima u trenutku kada je Europu zahvatio najveći izbjeglički val nakon Drugog svjetskog rata. EU se nada da će zaustaviti priljev izbjeglica i ponudio je Ankari financijsku pomoć i čvršće političke veze ne bi li je potaknuo da čini više. O tome se još pregovara.

Očekuje se da će na dnevnom redu Ciprasova posjeta biti i grčko-turske veze te turska prisutnost u međunarodnim vodama u Sredozemnome moru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veze Turske i Grčke, koja je do 1821. bila dio Osmanskog Carstva, nerijetko su bile burne. Četiri puta su ratovale a otok Cipar, podijeljen na grčki i turski dio, bio je izvor velikih napetosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.