Nadležni odbor crnogorskog parlamenta dobio je petak dopunjeni zahtjev glavnog državnog tužitelja za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv parlamentarnih zastupnika i čelnika Demokratskog fronta (DF) Slavena Radunovića, Andrije Mandića i Milana Kneževića zbog sumnje da su na prosvjedima od 24. listopada, ispred zgrade Skupštine Crne Gore, pozivali na nasilnu promjenu ustavnog uređenja.
Odbor će o tom zahtjevu odlučivati u ponedjeljak nakon čega će svoj prijedlog dostaviti parlamentu koji donosi konačnu odluku o skidanju zastupničkog imuniteta radi pokretanja kaznenog postupka.
Zastupnici DF-a, oporbenog saveza koji je organizirao prosvjede koji su u konačnici završili nasiljem, ranije su najavili da se neće pozvati na imunitet niti će im, kako tvrde, ta ustavna odredba biti bilo kakva linija obrane “protiv autokratske vlasti”.
Mandić je poručio da u crnogorsko pravosuđe ima povjerenje „koliko i u vladu Crne Gore na čijem čelu je Đukanović”. „Mislim da slično razmišljaju i drugi oporbeni zastupnici, jer je izvršna vlast godinama u potpunosti kontrolirala druge dvije vlasti, sudsku i zakonodavnu“, ustvrdio je Mandić.
Uprava crnogorske policije do sada je identificirala 30 osoba koje se, na temelju pregledanih video snimaka, sumnjiči da su u noći 24. listopada ispred zgrade parlamenta sudjelovali u napadu na policijski kordon ili su kasnije bile vinovnici napada na objekte u gradu.
Na prosvjedu Demokratskog fronta, koji je 24. listopada održan ispred Skupštine Crne Gore, kojem je prisustvovalo nekoliko tisuća njegovih pristaša, dogodilo se težak incident nakon što su prosvjednici nastojali silom ući u parlament. Policija je nakon toga prekinula prosvjed, a prosvjednici su napali kordon policije, koja je žestoko uzvratila. U tom metežu bilo je povrijeđeno oko 50 građana i policajaca.