Kubanski predsjednik Raul Castro obvezao se braniti domovinu i socijalizam na svečanosti održanoj u subotu navečer uoči današnjeg pokopa oca kubanske revolucije i komunističkog diktatora Fidela Castra čiju će posljednju želju poštovati pa se nijedna ustanova ni ulica neće zvati Fidelovim imenom.
“Pred posmrtnim ostacima Fidela kunemo se da ćemo štititi domovinu i socijalizam”, izjavio je Raul Castro pred desecima tisuća osoba okupljenih u Santiagu de Cubi, na istoku zemlje, gdje bi se pepeo “glavnog comandantea” trebao pokopati u nedjelju u privatnosti.
Umro komunistički diktator Fidel Castro
Fidel “je pokazao da je to moguće, da se može srušiti svaka zapreka i prijetnja našoj odlučnosti da izgradimo socijalizam na Kubi”, naglasio je Raul Castro u posljednjem govoru odavanja počasti na Trgu revolucije Antonio Maceo “herojskog grada” i tako samo potvrdio da će nastaviti bratovim stopama i diktatorski vladati Kubom.
Komisija ostaje pri ocjeni da je Castro “heroj za mnoge”
Iznenadivši brojne Kubance, Raul Castro je najavio da će, u skladu s voljom Fidela Castra, podnijeti Nacionalnoj skupštini zakon kojim se predviđa da se nikakav kult ličnosti ne gradi oko njega.
Fidel je naglašavao “do zadnjih sati života da se njegovo ime i lik nikada ne koriste kao naziv institucija, trgova, parkova, avenija, ulica ili drugih javnih mjesta, te da se u spomen na njega ne podižu spomenici, biste, kipovi i drugi slični oblici odavanja počasti”, podsjetio je mlađi brat Castro koji je Fidela naslijedio na diktatorskoj poziciji 2006.
Trump: Fidel Castro bio je “brutalni diktator”
Prilikom polaganja urne iz kojeg je bila isključena javnost je u 1000 kilometara udaljenoj Havani odana počast uz 21 ispaljeni plotun.
Pogreb se nije prenosi direktno, kako je ranije najavljeno, već će na televiziji biti naknadno prikazan.
Tijekom skoro pet desetljeća vladavine, podsjeća u svom izvješću Human Rights Watch (HRW), Fidel Castro je puno učinio na području obrazovanja, iskorijenivši nepismenost u zemlji, te zdravstva, ali iza sebe je ostavio “mračnu ostavštinu” najgrubljih kršenja ljudskih prava i gušenja bilo kakvog oblika propitivanja, a kamoli protivljenja svojoj vlasti.
“Tijekom Castrove vladavine, tisuće Kubanaca je zatvoreno u tamnice s neljudskim uvjetima, na tisuće i tisuće ih je zlostavljano i prijetilo im se, a cijele generacije su lišene osnovnih političkih sloboda”, piše u izvješću.
I dok su se ostale zemlje u regiji odrekle diktatorske vladavine, stoji u izvješću, samo je Castrova Kuba nastavila suzbijati gotovo svaki oblik građanskih i političkih prava.
“Castrova drakonska vladavina i okrutna kažnjavanja disidenata desetljećima su održavala na životu njegov duboko ukorijenjeni represivni sustav”, kazao je direktor HRW-a za Amerike Jose Miguel Vivanco. Podsjeća da za vrijeme njegove vladavine, kubanska vlada nije priznavala udruge za ljudska prava, alternativne političke stranke, nezavisne radničke sindikate ili slobodu medija.
HRW upozorava da se njegove brojne zloglasne metode – nadzor građana, proizvoljna utamničenja ili premlaćivana – i danas primjenjuju.
Na pogreb, kako je prethodno i najavila, nije došla Castrova sestra Juanita Castro koja od 1965. živi na Floridi.
Agencije podsjećaju na njezinu izjavu kako osjeća tugu zbog smrti brata, ali da se više nikada neće vraćati na Kubu, optuživši Fidela da je Kubu pretvorio u “ogroman zatvor okružen vodom”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa