Dara iz Jasenovca ispala iz utrke za Oscar: ‘Da je ostala Jugoslavija ovo se Srbima ne bi dogodilo’

dara iz jasenovca
Foto: Snimka zaslona

Kontroverzni film „Dara iz Jasenovca“ nije ušao niti u širi izbor 15 filmova za filmsku nagradu Oscar. Prije toga izbačen je iz utrke za Zlatni Globus, a doživio je niz kritika međunarodne filmske javnosti kao manipulativne propagande.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Javnost u Srbiji je šokirana, a nemali broj je onih koji u ovome vide još jednu ‘urotu protiv Srba’.

> Dok američki mediji nižu kritike na film Dara iz Jasenovca – u pomoć srpskom redatelju priskače – Slobodna Dalmacija

> Srpski redatelj tužio bi LA Times zbog kritike filma ‘Dara iz Jasenovca’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Igrani film Predraga Gage Antonijevića “Dara iz Jasenovca” nije ušao u uži izbor filmova koji su ostali u natjecanju za prestižnu filmsku nagradu Oscar u kategoriji najboljeg filma izvan engleskoga govornoga područja.

Prije toga, ovaj kontroverzni film o Jasenovcu izbačen je i iz utrke za Zlatni Globus, tako da je ovaj skupocjeni projekt koji je sufinancirala i srbijanska vlada doživio potpuni fijasko na međunarodnoj sceni.

„Dara iz Jasenovca“ otpala – film ‘Quo vadis, Aida?’ o genocidu srpske vojske nad Bošnjacima ostao u konkurenciji za Oscara

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj kontroverzni film doživio je i kritike poznatih filmskih kritičara. Nakon što je Variety film “Dara iz Jasenovca” proglasio “zamaskiranom propagandom koja cinično zlorabi holokaust”, filmski  kritičar uglednog Los Angeles Timesa istaknuo je, između ostalih kritika, da je “tanak furnir povijesne realnosti na tom očito nativističkom i manipulativnom filmu”.

> LA Times o filmu ‘Dara iz Jasenovca’: ‘Cinično je da Srbija ovim želi do Oscara’

> Ministrica Obuljen Koržinek o filmu ‘Dara iz Jasenovca’ i navodnom zahtjevu SAD-a: ‘Nitko nije tražio dozvolu za snimanje u Hrvatskoj’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sredinom ožujka bit će poznato koji su filmovi službeno nominirani za Oscara i tada će popis od 15 izabranih biti sveden na pet filmova u užoj konkurenciji, piše telegraf.rs

Za razliku od srbijanskog filma koji je izazvao brojne negativne reakcije filmskih kritičara, među 15 filmova koji ostaju u utrci za Oscara je ‘Quo vadis, Aida?’. Ovaj bosansko-hercegovački film govori o genocidu koji je srpska vojska počinila nad Bošnjacima u mjestu Srebrenica 1995. godine. U tom strašnom pokolju koji je ostavio moderni svijet u šoku i nevjerici, srpska vojska je u masovnim likvidacijama pobila više od 8000 zarobljenih vojnika i civila.

Šokirana Srbija vidi urotu protiv Srba!

Ovakav neuspjeh filma „Dara iz Jasenovca“ izazvao je veliko nezadovoljstvo u Srbiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako B92 piše da je ovakva loša vijest odjeknula u Srbiji kao bomba, a scenarist i kritičar umjetnosti Đorđe Kadijević nije birao riječi ogorčenja kada je opisivao neuspjeh ovog skupocjenog projekta.

“Ako film ima umjetnički legitimitet, a isključen je iz nominacija, onda je to nakazna pojava u atmosferi duha ovog vremena”, ističe Kadijević, te dodaje:

“Sve je to izuzetno žalosno, proživio sam cijeli vijek, ali ovo još nisam vidio, mučno je jer pokazuje da upadamo u glib ljudskog ponašanja”, podvlači Kadijević.

Poznati scenarist i kritičar u svemu vidi ‘urotu protiv Srba’.

“Gotovo da je krivica Srba što rade takav film i kao da smo mi ubijali. Oni brane katoličanstvo od našeg sjećanja na Jasenovac. Zamjeraju autoru što vrijeđa Zapad kao da smo mi klali, a mi ne smijemo ni podsjetiti svijet da se Jasenovac dogodio”, tvrdi Kadijević.

“Mi smo nekada bili slavni, herojski narod, a sada smo žrtve propagande kome se ne zna izvor snage i uvjerljivosti – to je sramota. Ovo su novi dokazi globalnog prijezira jedne nikakve države, prava država je bila Jugoslavija. S Jugoslavijom ne bi moglo tako. Njenim razbijanjem uništili smo svaku našu perspektivu i to će se tek vidjeti”, zaključuje Kadijević u velikosrpskom stilu izvrtanja teza i činjenica na tragu Memoranduma SANU.

 

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.