U Beogradu je u nedjelju formiran Savez za Srbiju (SZS) u kojem se, na inicijativu bivšeg gradonačelnika Beograda i nekadašnjeg predsjednika Demokratske stranke Dragana Đilasa, okupilo deset oporbenih stranaka i pokreta uz poruku da politička scena u Srbiji “više nije ista” i da sada građani i birači koji podupiru oporbene stranke “imaju nadu da može doći do promjena”.
Vođe novog oporbenog bloka u zajedničkoj su izjavi u povodu osnivačke skupštine Saveza za Srbiju naglasili kako im nije cilj samo smijeniti vlast na čelu s predsjednikom Srbije i šefom Srpske napredne stranke Aleksandrom Vučićem već da bi “smijenili politiku ponižavanja svi građana Srbije”.
Srbijanski ‘oporbeni’ novinar: ‘Svi u Srbiji misle kako su Hrvati Srbi, o tome postoji konsenzus’
Uz poruku da građanima žele kroz SZS ponuditi alternativu aktualnoj vlasti, osnivači oporbenog bloka pozvali su i ostale stranke, pokrete i građane koji dijele iste vrijednosti da im se pridruže.
Počeli smo graditi jednu kuću koja je prosperitetna, ali nije dosta nas deset – potrebno je da se okupe svi pojedinci. Priključite nam se, dajte da zajedno radimo, ostavite priče o mandatima, o pozicijama, dođite da napravimo zemlju kakvu želimo, pozvao je Đilas, jedan od inicijatora okupljanja u Savez za Srbiju.
Afera s preskupim božićnim drvcem trese upravu Beograda
Premda SZS čine ideološki i programski različite stranke – od lijevog do krajnje desnog centra i pokreta naglašene nacionalne provenijencije – predsjednik Demokratske stranke (DS) Zoran Lutovac poručio je da razlike među članicama saveza “nisu bitne”, već je bitno da slušaju građane Srbije kako bi normalizirali društvenu svakodnevicu i politički život.
Prema ranijim najavama vođa novoformiranog oporbenog bloka, odluke u SZS donosit će se i usvajati konsenzusom, a umjesto predsjednika imat će predsjedništvo sastavljeno od svih deset osnivača, uz mjesečnu rotaciju na čelu predsjedajućeg, po abecednom redu imena članova predsjedništva.
Članovi SZS-a istaknuli su dogovor “o 30 programskih točaka o čijem provođenju ovisi normalan život svakog građanina”. Naglasili su, među ostalim, točke o kojima “među njima nema ideoloških razlika”, pobrojivši: borbu protiv politike siromaštva “koju sprovodi aktualna vlast”, slobodne izbore, neovisne medije, ulaganje u domaće gospodarstvo, poticajne mjere za povećanje nataliteta i potporu obiteljima, ispitivanje podrijetla imovine i pitanje Kosova i Metohije.
“To daje nadu da u Srbiji može doći do promjena”, istaknuto je u izjavi.
Uz bivšeg predsjednika Demokratske stranke i nekadašnjeg gradonačelnik Beograda Đilasa, zajedničku izjavu o formiranju SZS-a potpisali su predsjednik Narodne stranke Vuk Jeremić, predsjednik DS-a Zoran Lutovac, čelnik pokreta Dveri Boško Obradović, predsjednici Zdrave Srbije i Levice Srbije, Milan Stamatović i Borko Stefanović, predsjednici pokreta Zajedno za Srbiju Nebojša Zelenović i Pokreta za preokret Janko Veselinović, predsjednik pokreta “Otadžbina” s Kosova Slaviša Ristić, te predsjednik Udruženih sindikata Srbije “Sloga” Željko Veselinović.
Komentirajući formiranje SZS-a predsjednik Srbije i vođa vladajućih naprednjaka (SNS) Vučić izjavio je ranije danas kako “opozicija ima strah od njega i kad bi bio u oporbi i u zatvoru, i od mrtvog”, zato što najbolje zna “kakvi su to prevaranti i kukavice”.
Vučić je novinarima, tijekom posjeta gradilištu autoceste u Grdeličkoj klisuri na jugu Srbije, rekao da se skupilo devet stranaka i pokreta, a da ih “može biti i 99” svi će znati da ih se on ne plaši “i nikada se neće plašiti, što god da rade i kako da rade”.