Donosi li pobjeda republikanaca promjenu prema politici na Bliskom istoku?

Pobjeda republikanaca na izborima za Kongres i Senat američkog parlamenta, tj. Gornji i Donji dom parlamenta mogla bi značiti i promjenu američke vanjske politike prema Bliskom Istoku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prvom redu to bi moglo pojačati pritisak na rušenje Assadovog režima u Siriji i bombardiranje Damaska, a posebno ako Vijeće Oružanih Službi u Senatu preuzme senator „jastreb“ John McCain.

Prošle godine je predsjednik Obama postigao dogovor s Rusijom oko eliminacije sirijskog kemijskog oružja i obustavio već pripremljene napade na Siriju.

Za razliku od Obame, moćni McCain je do sada više puta jasno rekao da podržava vojnu intervenciju Sjedinjenih Država u Ukrajini, Siriji i Iraku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

McCain je također kritizirao Obaminu politiku prema Rusiji, a Vladimira Putina je optužio da vlada „represijom, nasiljem i korupcijom“.

No, javlja se i novost: predsjednik Obama ima sada i protivnike unutar vlastite administracije, u ministru obrane Chucku Hagelu koji je poslao predsjednikovoj savjetnici za nacionalnu sigurnost memorandum na dvije stranice o neslaganju sa predsjednikovom politikom prema Siriji.

Ne treba ni napominjati vrlo jak vojno-industrijski lobi u USA koji bi mogao imati itekako koristi od zahuktavanja sukoba na Bliskom istoku i aktivnijem uključivanju USA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U cijeloj priči vrlo važan faktor je i saveznik Sirije: Rusija i predsjednik Putin koji je prije godinu dana u rujnu 2013 g. poručio da bi napad na Siriju mogao značiti i proširenje sukoba izvan granica države.

U preslagivanju kockica svih vrsta na Bliskom istoku, dani koji dolaze će sigurno početi davati odgovor na mnoga pitanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.