Egipat: Bivši predsjednik Mursi suočen s mogućom smrtnom kaznom

Bivši egipatski predsjednik Mohamed Mursi mogao bi biti osuđen na smrtnu kaznu u utorak zbog optužbe za poticanje na ubojstvo prosvjednika u prvoj presudi protiv njega, gotovo dvije godine nakon što je svrgnut s vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također je suočen sa smrtnom kaznom u još dvama sudskim postupcima, uključujući onaj u kojemu ga optužnica tereti za špijuniranje za strane sile i za bijeg iz zatvora tijekom pobune protiv Hosnija Mubaraka 2011.

Izricanje odvojenih presuda u tim dvama slučajevima očekuje se 16. svibnja.

Mursija svrgnuo s vlasti tadašnji vojni zapovjednik

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Abdel Fatah al-Sisi postao je i predsjednikom 3. srpnja 2013. nakon masovnih prosvjeda protiv mursijeve jednogodišnje vlasti.

Nove vlasti tada su pokrenule operaciju protiv njegovih pristaša u kojoj je više od 1.400 ljudi ubijeno, a tisuće su zatvorene.

Stotine su osuđene na smrt na brzim masovnim suđenjima za koje su Ujedinjeni narodi priopćili da su “bez presedana u nedavnoj povijesti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlasti su se također oborile na sekularne i liberalne aktiviste koji su predvodili pobunu 2011. protiv autokrata Mubaraka, Morsijevog prethodnika.

Sud u studenome odbacio optužbe protiv Mubaraka za ubojstvo stotina prosvjednika 2011

Sisijev režim je popularan među Egipćanima, umornim od više od četiri godine političkih nemira, ali skupine za ljudska prava kažu da je njegov režim represivniji od Mubarakovog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U utorak će biti izrečena presuda u slučaju u kojemu su Morsi i još 14 osoba, od kojih je sedam u bijegu, optuženi za ubojstvo tri prosvjednika i mučenje nekoliko njih tijekom sukoba ispred predsjedničke palače 5. prosinca 2012.

Morsijevi odvjetnici kažu da nema dokaza da je on poticao na sukobe te da su većina ubijenih bili članovi Muslimanskog bratstva.

Čak i ako izbjegne smrtnu kaznu, prijeti mu doživotni zatvor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.