Engdhalova najnovija knjiga ‘Uništite Kinu’ – pogled na današnjicu iza zavjese

Knjiga „Uništite Kinu“ novo je djelo geopolitičkog analitičara Williama Engdahla u izdanju izdavačke kuće Profil. Engdahlove već izdane knjige kao „Stoljeće rata“, „Bogovi novca“, „Sjeme uništenja“ i dr., u kojima autor sustavno i analitički pristupa globalnim temama kao nafta, GMO hrana, međunarodno bankarstvo, vojna industrija postale su pravi bestseleri u hrvatskoj javnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo je da je knjiga postala bestseler u Kini, promocije u SAD i Rusiji tek slijede.  Također, Engdahl je već na više mjesta konstatirao da u SAD-u se ne objavljuju kritična djela kao nekad, već se mora obraćati malim izdavačima.

U novoj knjizi autor tvrdi da svjetska javnost još nije svjesna da se ključni geopolitički sraz premjestio u Aziju, te da svjetskom politikom u sjeni dominira sukob SAD-a i Kine. U tišini i daleko od medija, SAD je već počeo globalni rat protiv Kine i to u različitim dijelovima svijeta: afrička nalazišta nafte, GMO hrana, kontrola pomorskih putova, borba za rijetke sirovine, a sve u želji da se ograniče ekonomski i geopolitički potencijali Kine.

Osobito pokazuje kako je SAD i Zapad prebacivanjem proizvodnje na jeftino tržište kineske radne snage dugoročno oslabio svoj položaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrijeme prevrata

Općenito, Engdahl gotovo proročki govori da je svijet danas u vremenu epohalnog prevrata i na kraju ere koja je počela pojavom humanizma i renesanse u Italiji, nastavila industrijskom revolucijom u Engleskoj koja je omogućila dominaciju Velikoj Britaniji, te dominacijom SAD-a nakon dva svjetska rata u prošlom stoljeću.

Svijet se, za razliku od vremena hladnog rata, razvija multipolarno s mnogim centrima i regijama, tvrdi Engdahl.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Današnji svijet odstupa od predviđenog scenarija globalnog utjecaja Wall Streeta na cijeli svijet, posebno udruživanjem zemalja Euroazije i juga svijeta (napr. zemlje BRICS-a koje čine Rusija, Indija, Kina, Brazila i Južne Afrike koje čine 40% svjetskog stanovništva i više od 25% svjetske ekonomije).

Približavanje Rusije i Kine

Autor smatra da u svjetlu gore navedenih odnosa, kao i situacije u Ukrajini i okolnim ruskim zemljama, treba promatrati približavanje Rusije i Kine, što je nedavno dokazano i novim ugovorom o opskrbi Kine ruskim plinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kina kupuje i 24 borbena aviona i 4 podmornice od Rusije, tako da se suradnja intenzivira i na vojnom planu. Ovo je naime prva velika kupovina vojne opreme Pekinga od Rusije.

Poseban interes približavanja Rusije  i Kine je tzv. Proturaketni štit SAD-a,  gotovo militaristički projekt, kako tvrdi autor, kojim SAD pokušava preuzeti nuklearni primat u odnosu prema ostatku svijeta, a osobito Rusiji i Kini.

Problemi Kine i korupcija koja ‘izjeda’ kinesko društvo

Autor je posjetio Kinu 11 puta posljednjih godina tijekom pisanja knjige i uočio brojne probleme od: nepripremljenosti zemlje za eksplozivan gospodarski rat, preuzimanje ekonomskih resursa od (post)komunističke oligarhije, korupcije i dr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrdi da je kineski predsjednik svjestan velikog problema korupcije kao nasljeđa koruptivnog komunizma i kao takav je proglasio veliku borbu protiv tog društvenog zla.

Stoga pomalo začuđuje zašto (post)komunističke elite u Hrvatskoj i nekim drugim državama bitno manjim stanovništvom i složenošću društveno-političkih odnosa ne krenu kineskim primjerom nulte tolerancije prema korupciji tzv. elita. To se ne može prokomentirati drugačije nego osobnim interesom ili nekim drugim skrivenim motivom (nedostatak hrabrosti, neuočavanje problema, inertnost, zastarjeli ideološki obrasci i sl.).

Sigurni smo da će knjiga „Uništite Kinu“ izazvati veliki interes ne samo hrvatskih čitatelja, već i brojnih čitatelja diljem svijeta koji su zainteresirani razumjeti smjerove kretanja svjetskih globalnih procesa izvan tzv. ‘mainstream medija’ za koje sam autor tvrdi da umnogome zagađuju medijske prostore i opis svijeta kakav uistinu jest.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.