Filipini protiv Kine na arbitražnom sudu zbog Južnog kineskog mora

Foto: fah

Filipini su u utorak na zatvorenom ročištu počeli iznositi argumente u prilog nadležnosti Stalnog arbitražnog suda u Haagu za njihovu tužbu protiv Kine zbog onemogućavanja pristupa filipinskoj isključivoj gospodarskoj zoni u Južnom kineskom moru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je Kina odbila sudjelovati u postupku pred sudom, azijske vlade i Washington pomno prate proces jer je spor oko teritorijalnog suvereniteta nad morem kojeg prisvaja nekoliko azijskih zemalja doveo do porasta napetosti u području ključnom za odvijanje svjetske pomorske trgovine.

Kina je na arhipelagu Spratley u Južnom kineskom moru počela graditi vojna postrojenja tvrdeći da se radi o njezinu teritoriju. Osim Kine na Južno kinesko more polažu pravo i Filipini, Vijetnam, Malezija, Tajvan i Brunei.

Peteročlano vijeće arbitražnog suda odlučit će ima li nadležnost za tužbu zbog povreda prava na iskorištavanje prirodnih bogatstava u gospodarskoj zoni u tom moru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Manila je tužila Peking 2013. tražeći da se potvrdi njezino pravo da eksploatira isključivu gospodarsku zonu široku 200 nautičkih milja od obale, kao što to definira konvencija UN-a o pravu na moru.

Filipini smatraju da je arbitražni sud pravo mjesto za rješavanje spora jer su obje zemlje potpisnice konvencije.

Kina je odbila sudjelovati u postupku jer smatra da sud nema nadležnost zbog toga što se radi o sporu oko teritorijalnog suvereniteta a ne oko iskorištavanja morskih bogatstava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Manila kaže kako Kina ometa pristup grebenima i priobalnom području na koje Filipini imaju pravo.

Odluke arbitražnog suda su obvezujuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.