Gruzijski parlament nakon žestokih prosvjeda dobio novog predsjednika

epa07671270 Georgian opposition supporters protest in front of Georgian parliament in Tbilisi, Georgia, 24 June 2019. The protesters demand the resignation of the interior minister Giorgi Gakharia for using force against them in the night of June 20 after the massive riots in front of the parliament. The riots were caused by presence in the parliament of the Russian State Duma deputy, who headed the Interparliamentary Assembly on Orthodoxy held in Georgia. EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Gruzijski parlament izabrao je u utorak kandidata vladajuće stranke Gruzijski san za svojeg novog predsjednika nakon ostavke dosadašnjeg predsjednika zbog nasilnih prosvjeda ispred zgrade parlamenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Archil Talakvadze izabran je jednoglasno jer su oporbeni zastupnici napustili sjednicu prosvjedujući zbog toga što je vladajuća stranka odbila razgovarati o ministru unutarnjih poslova Giorgiju Gakhariju, kojeg smatraju odgovornim za prekomjernu policijsku silu primijenjenu prema prosvjednicima.

U četvrtak su prosvjedi izbili ispred parlamenta zbog toga što je ruski zastupnik Sergej Gavrilov održao govor s mjesta predsjednika parlamenta na ruskom jeziku.

Policija je prosvjednike rastjerala suzavcem i gumenim mecima pri čemu su stotine ljudi ozlijeđene, neki teško. Neki su izgubili oči.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosvjedi su ubrzo prerasli u dvostruku krizu, između Moskve i Tbilisija, a s druge strane između prosvjednika i gruzijske vlade.

Oporba optužuje vladajuću stranku Gruzijski san za nedovoljno čvrsto suprotstavljanje Moskvi.

Predsjednik te stranke, oligarh i milijarder Bidzina Ivanišvili najavio je “veliku političku reformu” koja će se početi provoditi već na parlamentarnim izborima 2020. Tako je popustio pred zahtjevom nezadovoljnika no oni unatoč obećanjima vladajućih da će temeljito reformirati izborni sustav poručuju da će nastaviti sve dok ministar Gakharia ne podnese ostavku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dio prosvjednika zahtijeva i održavanje prijevremenih izbora u toj kavkaskoj zemlji.

Oporbeni zastupnik Nika Melia osumnjičen je da je organizirao nasilne prosvjede, uključujući pokušaj provale u parlament. Tužiteljstvo traži da mu se oduzme zastupnički imunitet.

Melia tvrdi da su optužbe “apsurdne” jer su prosvjedi bili mirni i poručuje da se ne boji uhićenja.Rusija i Gruzija nemaju diplomatske odnose od kratkog Rusko-gruzijskog rata iz 2008., u kojemu je Rusija pobijedila i nakon toga priznala neovisnost Južne Osetije i Abhazije, dviju odmetnutih pokrajina u kojima su sada stacionirane ruske postrojbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odnosi s velikim susjedom i gospodarom iz sovjetske ere dominantna su tema gruzijske unutarnje politike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.