Haker razotkriva korupciju: Objavio još tajnih podataka o donacijama američkim demokratima

Foto: fah

Krajem tjedna WikiLeaks objavio je datoteke hakera Guccifera 2.0 putem Twittera. Među njima bio je popis donatora koji je otkrio sustav imenovanja nekih veleposlaničkih i drugih državničkih pozicija po sustavu “plati ako želiš biti imenovan” predsjednika Baracka Obame, navodi Observer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dana 15. rujna, Guccifer 2.0 objavio je nekoliko dopisa Odbora Demokratske kongresne kampanje (DCCC) na WordPress internetskim stranicama, uključujući jedan iz Ohija od 9. prosinca 2015. koja opisuje Hillary Clinton kao demokratskog predsjedničkog kandidata prije početka predizbora, iako je senator Bernie Sanders zaostajao samo nekoliko bodova iza Clinton u većini anketa.

“S bivšim guvernerom Tedom Stricklandom i tajnicom Clinton na glasačkom listiću, tu je poticaj s vrha”, glasio je dopis.

Na temelju mnogih sličnih dopisa i dokumenata objavljenih od Guccifera 2.0 koji potječu iz Demokratskog nacionalnog odbora (DNC) i DCCC-a, čini se da se vodstvo Demokrata osjećalo neobično samouvjereno da će Clinton biti njihov predsjednički kandidat prije nego je ijedan listić bio zaokružen. Članovi kampanje Hillary Clinton i DNC nisu osporili istinitost bilo koje datoteke ili dokumenata koji su procurili, a oni se prikazuju kao žrtve ruskih hakera kako bi odvratili pozornost od sadržaja dokumenata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najnovija objava Guccifera 2.0 uključuje dosje DCCC-ovog predsednika Bena Raya Lujana, demokratskog kongresnika iz New Mexica. Opsežna datoteka sadrži stotine stranica izvještaja, govora, financijskih podataka i slabih i jakih točaka u očekivanju njegovog ponovnog kandidiranja u studenome, i vjerojatnost da u svojoj političkoj karijeri ima i veće ambicije. Među slabim točkama navedenim u dokumentaciji je nepotizam, Bena Raya Lujana oca, koji je bio predsjednik Zastupničkog doma u New Mexicu, te je pomogao Lujanu u početku pri izboru u kongres. Lujanova sestrična, Michelle Lujan Grisham, također služi u Kongresu za odvojenu pokrajinu u New Mexicu.

Jedan dokument navodi elemente Lujanovog razgovora s kontroverznim donatorom demokrata iz New Jerseya Georgeom Norcrossom iz ožujka 2015.

“Trebamo pomoć gospodina Norcrossa u pridobivanju vrhunskih ljudi, kao što su državni senator Van Drew, da vodi NJ-2. U idealnom slučaju, on će pozvati kandidate za koje osjećamo da su najbolji i potaknuti ih da se kandidiraju”, stoji u dopisu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Isto tako bilo bi idealno kad bi mogao spomenuti svoju potporu na upite drugih ljudi iz svog kruga utjecajnih kontakata. To bi pomoglo u potvrđivanju kandidata podjednako politički i donatorski.

“U članku iz 2013., Philadelphia Magazine nazvao je Norcrossa “Čovjekom koji je uništio demokraciju.”

DCCC-ov dopis otkriva da Demokratska stranka ne samo da je prihvatila bogate donatore koji utječu na politički sustav, nego im se agresivno nudi i traži njihov doprinos kako bi zajedno gurali sebi poželjne kandidate.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još jedan dopis s datumom iz travnja 2016. navodi utrku za kongresnika u Utahu i bilježi: “Trump je izuzetno nepopularan u Utahu. Javno je ispitivanje pokazalo da je Hillary Clinton mogla pobijediti Trumpa u vrlo konzervativnoj državi.” Ovaj dopis pruža daljnji dokaz da je Demokratska stranka razvila svoje kratkoročne i dugoročne strategije s Clintonovom u vidu kao njihovom kandidatkinjom. Sanders nije uopće spomenut kao moguća opcija ili alternativa; strategije koje ga sadržavaju kao potencijalnog kandidata nisu uopće raspravljane u tim dopisima.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.