Hrvati ne obilježavaju dan neovisnosti BiH

Premda je najveći broj Hrvata sudjelovao na referendumu održanom prije 22 godine kojim je BiH stekla neovisnost, na većinski hrvatskim područjima u subotu taj datum nije obilježen, a u Županiji zapadnohercegovačkoj nije bio čak niti neradni dan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U istočnom većinski bošnjačkom dijelu Mostara položeno je cvijeće i služen vjerski obred za poginule pripadnike Armije BiH. U zapadnome, hrvatskome dijelu Mostara subotnu špicu tek je poremetio mimohod u sklopu Dana karnevala. Brojna djeca iz vrtića i njihovi roditelji te mostarske mažoretkinje su prodefilirale ulicama grada.

I dok su službene institucije, privatne radnje i objekti u istočnom dijelu Mostara okićeni s zastavama BiH, u zapadnom dijelu grada zastava BiH nije bilo čak ni na zgradama državnih institucija. Tek su primjetne izraženije zastave hrvatskoga naroda.

U Županiji zapadnohercegovačkoj kojoj je sjedište u Širokom Brijegu u subotu nije bio neradni dan unatoč tome što su entitetske vlasti Federacije BiH to naložile.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U povodu Dana državnosti koji se obilježava u spomen na održavanje referenduma o neovisnosti 29. veljače i 1. ožujka 1992., oglasila se koordinacija braniteljskih udruga Hrvatskoga vijeća obrane u BiH inzistirajući na uspostavi tri republike umjesto sadašnja dva entiteta.

“Prema našem mišljenju, jedina realnost za Bosnu i Hercegovinu je unija tri republike u kojima bi svaki narod bio konstitutivan, i na taj način bi se otvorio put prema izjednačavanja prava građana na prostoru cijele Bosne i Hercegovine”, navode branitelji HVO-a.

Oni upozoravaju da je do kraja narušena ravnopravnost Hrvata u Bosni i Hercegovini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.