IAEA: nuklearni materijal otet u Iraku nije opasan

Nuklearna agencija Ujedinjenih naroda (IAEA) objavila je danas da nuklearni materijal, koji je služio za znanstveno istraživanje na sveučilištu u Iraku, a kojeg su oteli pobunjenici, nije opasan kako se isprva mislilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Irak je u pismu od 8. srpnja bio obavijestio UN da su “terorističke skupine” otele nuklearni materijal koji je služio za znanstveno istraživanje na sveučilištu na sjeveru zemlje.

IAEA “je upoznata s iračkom obavijesti i nastoji dobiti dodatne informacije”, objavila je glasnogovornica IAEA-e Gill Tudor. “Na temelju prvih informacija vjerujemo da je riječ o materijalu koji nije dovoljno obogaćen da bi bio prijetnja sigurnosti”, rekla je.

Irak je u pismu UN-u zatražio pomoć “radi otklanjanja prijetnje da taj materijal upotrijebe teroristi u Iraku ili inozemstvu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gotovo 40 kilograma uranijevih spojeva čuvano je na mosulskom sveučilištu, napisao je UN-ovu glavnom tajniku Banu Ki-moonu irački veleposlanik u UN-u Mohamed Ali Alhakim.

“Terorističke skupine otele su nuklearni materijal na lokacijama koje više nisu pod nadzorom iračke države”, napisao je Alhakim u pismu koje je u Reuters nabavio u srijedu.

Taj materijal “može se upotrijebiti u proizvodnji oružja za masovno uništavanje”, i mogao bi biti prokrijumčaren izvan Iraka, upozorio je Alhakim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan američki vladin izvor upoznat s tom problematikom drži da vjerojatno nije riječ o obogaćenome uraniju te da bi taj materijal bilo teško iskoristiti za proizvodnju oružja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.