ICTY na neodređeno vrijeme prekinuo sudski proces protiv Gorana Hadžića

Međunarodni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) na neodređeno je vrijeme prekinuo sudski proces za ratne zločine protiv nekadašnjeg političkog vođe hrvatskih Srba Gorana Hadžića, koji je prošle godine zbog tumora na mozgu u terminalnoj fazi privremeno pušten na slobodu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Raspravno vijeće Haškog suda smatra da Goran Hadžić nije u stanju pojavljivati se pred sudom i prekida sudski proces na neodređeno vrijeme”, stoji u odluci sudaca koja je u utorak objavljena na internetskim stranicama ICTY-ja.

S obzirom na dijagnozu neoperabilnog tumora na mozgu u terminalnoj fazi, pedesetsedmogodišnji Goran Hadžić je u travnju 2015. privremeno pušten na slobodu. Vratio se u kući u Srbiju i ne boravi ni u jednoj zdravstvenoj ustanovi.

Bivši predsjednik samozvane republike srpske krajine, Hadžić je pred Haškim tribunalom optužen za zločine protiv čovječnosti u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tereti ga se po 4 točaka optužnice za zločine protiv čovječnosti i povrede ratnog prava i običaja počinjene ubojstvima stotina i progonom tisuća Hrvata s okupiranih područja Hrvatske tijekom Domovinskog rata te za niz drugih zločina.

Uhićen je u srpnju 2011. na Fruškoj gori i izručen Haškom sudu. Ondje se pri prvome pojavljivanju pred sudom izjasnio da nije kriv.

Suđenje protiv njega započelo je 16. listopada 2012., a tužiteljstvo je 9. travnja prošle godine završilo s iznošenjem dokaza. Izvođenje dokaza obrane počelo je u srpnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pacijent u Hadžićevu stanu prosječno preživi 17 mjeseci, a između 65 i 75 posto pacijenata umire u roku od dvije godine od postavljanja dijagnoze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.