Inzko: Priznati genocid u Srebrenici i poštovati patnju žrtava

Foto: fah

Visoki predstavnik međunarodne zajednice za Bosnu i Hercegovinu Valentin Inzko u petak je, na dan obilježavanja 19. godišnjice pokolja nad srebreničkim Bošnjacima, pozvao sve političare u BiH “da uvaže poseban i užasan karakter genocida u Srebrenici i da priznaju stalnu patnju svih onih koji su u sukobu u BiH izgubili svoje najmilije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 “Pokazati sućut i solidarnost s ožalošćenima normalna je reakcija časnih ljudi”, stoji u Inzkovoj izjavi u kojoj se očevidno aludira na pokušaje političara poput predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da dovedu u pitanje činjenicu da je u Srebrenici počinjen genocid i tako umanje razmjeri tog zločina.

Inzko je uoči komemoracije u Potočarima i ukopa 175 identificiranih žrtava istaknuo i kako je poštivanje prava na dostojanstven pogreb staro koliko i civilizacija te kako upravo to razlikuje ljudska bića od ostalih stvorenja.

“Dok se prisjećamo nevinih žrtava Srebrenice i svih nevinih žrtava sukoba u Bosni i Hercegovini, naša je dužnost da obnovimo obećanje dano živima, da obnovimo opredijeljenost prema poštivanju prava svih građana BiH da žive i rade dostojanstveno, bez straha, bez materijalne oskudice – jer je jasno da ta prava još nisu nisu u cijelosti osigurana”, izjavio je Inzko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravna kvalifikacija ubojstva više od osam tisuća Bošnjaka u Srebrenici 1995. godine kao genocida potvrđena je presudom Međunarodnog suda pravde (ICJ) u postupku po tužbi BiH protiv Srbije za agresiju i genocid.

Ta je kvalifikacija osnova i za niz presuda za ratne zločine donesenih pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i Sudom BiH.

Lokalni mediji u BiH u petak su podsjetili kako je zbog sudjelovanja u genocidu u Srebrenici 30 nekadašnjih pripadnika vojnih i policijskih postrojbi bosanskih Srba do danas pred tim sudovima osuđeno na ukupno 568 godina zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ICTY je izrekao 7 presuda, odnosno 118 godina zatvora, a Sud BiH 23 presude, odnosno 450 godina zatvora.

ICTY je najdužu pravomoćnu kaznu od 35 godina zatvora izrekao bivšem generalu vojske bosanskih Srba Radislavu Krstiću, koji je u srpnju 1995. bio zamjenikom zapovjednika tzv. Drinskog korpusa VRS.

On je sudskom presudom označen kao osoba koja je imala “ključnu ulogu” u napadu na Srebrenicu i ubojstvu tisuća Bošnjaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najduža kazna pred Sudom BiH u trajanju od 30 godina izrečena je Miloradu Trbiću, bivšem časniku vojske bosanskih Srba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.