Izbori u Srbiji: Očekuje se slavlje Vučićevog SNS-a, slaba izlaznost birača

izbori u srbiji
Foto: Fah

Nema dvojbe da će Srpska napredna stranka (SNS) predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u nedjelju osvojiti apsolutnu vlast. Posljednje ankete i kladionice predviđale su im od 60 do 62 posto glasova na izborima koje dobar dio oporbe bojkotira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas se u Srbiji održavaju opći izbori za Skupštinu Srbije, pokrajinski parlament Vojvodine, te vijećnike lokalnih uprava.

Birališta su otvorena u sedam sati, bit će zatvorena u 20,00 sati, a pravo glasa ima 6,5 milijuna birača. Izborna šutnja uoči parlamentarnih izbora počela je u petak u ponoć, a birači će glasovati za izbor 250 zastupnika. Za mandate se bori 21 izborna lista.

Izbori su prvo raspisani za 26. travnja, ali je kampanja prekinuta uvođenjem izvanrednog stanja zbog pandemije koronavirusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predizborni proces obilježen je pokušajima dijela oporbe da osigura što masovniji bojkot izbora, argumentirajući to izostankom uvjeta za poštene izbore. Te se primjedbe poglavito odnose na uskraćen pristup većini medija koje izravno ili posredno kontrolira vladajuća većina.

Posljednjih se dana, zbog čestih oscilacija broja novozaraženih Covidom-19, ukazuje i na zdravstveni rizik izlaska na birališta pa se u nedjelju očekuje poštivanje zaštitnih mjera – nošenje maski i držanje fizičke udaljenosti od 1,5 do dva metra.

Slabije upućeni građani gotovo nigdje u kampanji nisu mogli steći dojam kako na izbore izlazi SNS. Lista se službeno zove „Aleksandar Vučić – Za našu djecu”, te se i u spotovima biračima obraća sveprisutni predsjednik zemlje. Na listi su, osim SNS-a, još političari čitavog niza majušnih koalicijskih partnera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Nije ta pobjeda baš tako sigurna. Ovo može biti mač s dvije oštrice jer se birači uljuljkaju i to nam može biti ozbiljna muka”, kazao je Vladimir Đukanović, istaknuti zastupnik SNS-a za dw.com, dodajući da bi bio zadovoljan s osvajanjem natpolovične većine i što jačim legitimitetom.

Prema zadnjim istraživanjima javnog mišljenja u prvom tjednu lipnja, očekuje se izlaznost od oko 46 posto, dok se 34 posto birača izjasnilo da neće glasovati, a petina ih nema jasno stajalište.

Iz redova oporbe bi izborni prag od tri posto, taj prag je vlast nedavno snizila, dosad je uvijek bio pet posto, trebale preskočiti dvije mlade organizacije koje predvode popularne osobe. Prije svih Srpski patriotski savez (SPAS) nekoć najboljeg vaterpolista svijeta Aleksandra Šapića, inače dugogodišnjeg predsjednika najmnogoljudnije srpske općine Novog Beograda, te liberalni Pokret slobodnih građana (PSG) kojeg predvodi glumac Sergej Trifunović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U borbi za prelazak izbornog praga su, osim stare garde Radikala osuđenog ratnog zločinca Vojislava Šešelja, još i neke šarene skupine radikalnih stranaka, uglavnom na brzinu sklepane pred ove izbore. U Skupštini će se bez sumnje naći i pokoji predstavnik manjina, prije svega mađarske, za koje izborni prag ne vrijedi.

„Spuštanjem izbornog praga, ući će više lista s rezultatom od ispod pet posto, što znači kako ne bi ušli da prag nije smanjen”, kaže politolog Filip Balunović. „Time će postati jasno što je bio cilj spuštanja praga – pasiviziranje izvaninstitucionalnog otpora. To će biti najjasniji rezultat izbora.”

Kritičari predbacuju kako su mnoge od 21 liste, koje konkuriraju za glasove, zapravo produkt vladajuće SNS kako bi se ostavio dojam kako je pred građanima široka demokratska ponuda.

„Ne mogu zamisliti ni jednu europsku zemlju gdje se ovako nešto zbiva”, kaže za DW Borko Stefanović, potpredsjednik Stranke slobode i pravde (SSP), koja kao dio oporbenog Saveza za Srbiju poziva na bojkot.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.