Izrael: Radnici koji se ne cijepe poslodavcima više nisu poželjni?

Izrael
epa09031239 A worker of the Central Election Commission in Israel wearing a full protective suit during a media demonstration of special polling stations for people infected with coronavirus as part of preparation for the upcoming Israeli general elections, in Shoham, Israel, 23 February 2021. Israel is expected to hold legislative elections on 23 March 2021 to elect the members of the 24th Knesset. EPA/ABIR SULTAN

Izrael koji je u ovom trenutku najbolji na svijetu kad je riječ o cijepljenju suočava se s novim problemom, budući da poslodavci najavljuju kako im osobe koje nisu cijepljene neće biti poželjni zaposlenici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Polovica Izraelaca dobilo je barem jednu dozu cjepiva protiv koronavirusa, a vlada je prošlog tjedna započela s otvaranjem gospodarstva, nakon godinu dana restrikcija i rada od kuće, prenosi Poslovni Dnevnik.

Neki poslodavci pak zatvaraju vrata onima koji nisu cijepljeni, bilo da se ne žele cijepiti iz uvjerenja ili zdravstvenih razloga. Jedan dio kompanija planira zabraniti necijepljenim radnicima dolazak u uredske i poslovne prostore, a udruge za zaštitu ljudskih prava smatraju kako je to uvod u podjelu otkaza. Sindikati pak predlažu kompromisno rješenje – testiranje svakih 72 sata.

S obzirom na uspjehe Izraela u cijepljenju, ostale države pomno prate njegova iskustva kako bi uvidjele kako riješiti pitanje ravnoteže između prava pojedinca i zaštite javnog zdravlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar zdravstva Yuli Edelstein nedavno je upozorio kako svi oni koji nisu cijepljeni će ostati po strani. Jasno je poručio kako nedavno uvedene potvrde o cijepljenju, a koje omogućuju neograničeno korištenje teretana te ulazak u kino-dvorane i turistička središta duž Mrtvog mora, dio inicijative za promociju imunizacije.

Isto tako, izraelski parlament Knesset prošle je srijede izglasao zakon koji ministarstvu zdravstva dopušta da lokalnim vlastima otkrije imena stanovnika koji nisu cijepljeni. Međutim, nije donesena nikakva regulativa koja bi regulirala povratak radnika na svoja radna mjesta ili ponudila zaštitu onima koji nisu cijepljeni.

Moguć otkaz?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatraju kako će to prisiliti poslodavce na uvođenje vlastitih pravila.

Prvi dogovori oko smjernica pokazuju da će zaštita javnoga zdravlja imati prioritet. Intelova podružnica Mobileye iz Jeruzalema tvrdi kako necijepljeni radnici neće smjeti doći u uredske prostore do 4. travnja, ali će moći raditi od kuće. Kompanija procjenjuje da 10 posto od 1500 zaposlenika neće biti cijepljeno, te u slučaju ako će morati dolaziti u ured bit će obvezni pokazati negativan PCR test napravljen u posljednjih 48 sati.

Neslužbeno se procjenjuje kako 10 posto stanovnika starijih od 16 godina – nekih 650.000 ljudi – ne namjerava cijepiti. Stručnjaci iz područja zaštite osobnih podataka smatraju kako bi zahtjev poslodavaca da zaposlenici otkriju jesu li cijepljeni predstavljao kršenje regulative o zaštiti privatnosti, s potencijalnim posljedicama na osobne slobode što bi moglo imati i sudski epilog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poslodavci su stoga počeli pripremati vlastite smjernice. Oni mogu, bez da krše regulativu o zaštiti privatnosti, pitati zaposlenike jesu li cijepljeni kao ‘sigurnosnu mjeru’ sprečavanja širenja zaraznih bolesti, navodi se u pravnom mišljenju kojeg su zatražili.

Poslodavci trebaju poduzeti ‘razumne korake’ kako bi omogućili necijepljenim radnicima rad od kuće ili u izoliranom dijelu ureda, stoji u pravnom mišljenju. Oni koji na to neće pristati, mogu biti poslani na neplaćeni dopust, a u krajnjem slučaju, i dobiti otkaz, prenosi Poslovni Dnevnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.