Kardinal Gerhard Müller o krizi zlostavljanja i njezinoj povezanosti s homoseksualnošću svećenika

Sinoda
Foto: Getty images

Portal Vjera i djela prenio je razgovor američkog portala s kardinalom Gerhardom Müllerom, predstojnikom Zbora za učenje vjere u doba pape Benedikta XVI. i na početku petrovske službe pape Franje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O udaljavanju čovjeka od Boga, razvratu koji je ušao u sve pore društva te važnosti izopćenja i isticanja svakog bludničenja i zlouporabe položaja, kardinal je dao svoje viđenje i kritiku nemoralnog ponašanja.

“Bludničenje s tinejdžerima i odraslima smrtni je grijeh koji nijedna sila na zemlji ne može proglasiti moralno neutralnim. Đavolsko je djelo – protiv kojega papa Franjo često upozorava – proglašavati grijeh dobrim.”

Biskupska umiješanost u slučajeve spolnog zlostavljanja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki su biskupi upravo završili svoje jesensko zasjedanje u Baltimoreu, gdje im nije bilo dopušteno glasati o nacionalnim smjernicama za biskupsku umiješanost u slučajeve spolnoga zlostavljanja (bilo djelom, bilo propustom ili zataškavanjem), jer im je iz Vatikana rečeno da to ne čine.

Kardinal Gerhard Müller osvrnuo se na to pitanje i naglašava da “moramo zadržati bistar um usred stanja krize u SAD-u. Nećemo uspjeti uz pomoć zakona linča i opće sumnje naspram cijeloga episkopata ili „Rima“. Ne vidim rješenje u tomu da sada laici preuzmu kontrolu, samo zato što biskupi (kako neki vjeruju) nisu sposobni za to svojim vlastitim snagama. Mane ne možemo nadići tako što ćemo preokrenuti hijerarhijsko-sakramentalni ustroj Crkva”.

McCarrickov skandal

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, McCarrick je prvi kardinal u povijesti koji je izgubio položaj kardinala. Papa Franjo prihvatio je ostavku kardinala Theodorea McCarricka, bivšeg nadbiskupa Washingtona i jedne od najprominentnijih figura Katoličke Crkve u Americi, koji se našao u središtu optužbi za seksualno napastovanje maloljetnika i mladih bogoslova.

Kardinal oprezno odgovara: “Ne poznajem ga i želio bih se suzdržati od bilo kakva suda. Nadam se da će uskoro biti kanonski proces pri Kongregaciji za nauk vjere, također u rasvjetljivanju seksualnih zločina počinjenih s mladim bogoslovima. U moje vrijeme kao prefekta Kongregacije za nauk vjere (2012. – 2017.), nitko mi nije ništa rekao o problemu, najvjerojatnije jer su se bojali previše „rigidne“ reakcije s moje strane.”

Zataškavanje takvih slučajeva i njihovo prikrivanje te nastavak službe, veliki je propust i grijeh, naglašava. “U današnjem položaju, katolici i javnost imaju moralno pravo na objavu tih događaja. Tu nije riječ o optuživanju nekoga, nego o učenju iz grešaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izopćenje za svećenike zlostavljače

“Izopćenje je prisilna kazna i mora se ukloniti odmah u slučaju da se prijestupnik pokaje. Ali u slučaju ozbiljna zlostavljanja i drugih prijestupa protiv vjere i jedinstva Crkve, može se nametnuti trajan otpust iz kleričkoga staleža, to jest trajna zabrana svećeničkoga djelovanja.”

Sklonost svećenika homoseksualnosti

U medijima se naglašava sklonost svećenika muškarcima, odnosno ističe se njihova homoseksualnost. Kardinal naglašava da svi epiteti koji se pripisuju spadaju u bludničenje i nemoral.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Bog je stvorio ljudsko biće kao muškarca i ženu. Ali mogu postojati muškarci i žene s neurednim strastima. Spolno zajedništvo ima svoje mjesto isključivo u braku između muškarca i žene. Izvan toga, postoji samo bludničenje i zlouporaba spolnosti.”

LGBT lobi niječe Boga i unosi ateizam u Crkvu

Kardinal je svjestan jačine LGBT zajednice i njihovog sporog, ali vidljivog utjecaja te ističe: “Ideologija LGBT-a zasnovana je na lažnoj antropologiji, koja niječe Boga kao stvoritelja. To je primjer puzajućeg utjecaja ateizma u Crkvi.”

“Cijela Crkva, sa svojim svećenicima i biskupima, mora više ugađati Bogu nego čovjeku. Poslušnost u vjeri naše je spasenje.”, zaključuje kardinal vjerujući istinski u svoj poziv i važnosti vraćanja društva temeljnim i moralnim vrijednostima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.