Kenijske vlasti privele su na ispitivanje petoricu osumnjičenih za povezanost s terorističkim napadom na sveučilište Garissa na kojem su islamisti ubili 148 osoba te je predsjednik Uhru Kenyata u subotu proglasio trodnevnu žalost, javljaju agencije uz vijest da je više od 50 sati nakon napada pronađena preživjela žena.
Od četvrtka je pet osoba osumnjičeno i privedeno na ispitivanje, rekao je glasnogovornik ministarstva unutrašnjih poslova i dodao da su osumnjičeni za pomaganje napadačima te da istraga sada pokušava utvrditi njihove veze.
Dvije su osobe uhićene unutar sveučilišnog kompleksa. Jedan je Tanzanijac koji se skrivao na tavanu sveučilišta, a kod sebe je imao granate. Drugi je čuvar osumnjičen da je pomagao napadačima, a treći je Kenijac, doznaje se iz izvora istrage.
Najmanje 148 osoba ubijeno je u četvrtak u napadu somalskih islamista al Šabab na sveučilište u sjeveroistočnoj Keniji.
“Proglašavam trodnevnu žalost”, objavio je u subotu predsjednik Kenyatta u govoru koji je prenosila televizija.
Kenyatta se u subotu prvi put obratio javnosti nakon opsade sveučilišta koja je trajala gotovo 16 sati.
Više od 50 sati nakon početka napada, u subotu ujutro pronađena je preživjela žena koja se dva dana skrivala u praonici rublja.
U subotu je 663 preživjelih studenata otputovalo iz Garisse u smjeru Nairobija i drugih gradova u zemlji.
Sveučilište koje je imalo više od 800 studenata, zatvoreno je do daljnjeg.
Tijela “četvorice terorista”, pronađena u krugu sveučlišta prebačena su na odjel sudske medicine, kazao je glasnogovornik ministra unutarnjih poslova.
U četvrtak su kenijske vlasti oglasile nagradu od oko 200.000 eura za glavnog zapovjednika Al Šababa, Mohameda Mohamuda, zvanog “Kuno” kojega smatraju da je “mozak” terorističke operacije.
Mohamed Mohamud, mozak napada na Garissu, bivši je “mirni” nastavnik
Mohamed Mohamud bivši je kenijski nastavnik kojeg se opisivalo kao “mirnog” čovjeka koji se radikalizirao u svojoj zemlji.
Vjerojatni pripadnik islamističkog pokreta al Šabab, koji je preuzeo odgovornost za pokolj, Mohamud – poznat i pod nadimcima “Kuno”, “Dulyadin” (Dugoruki) i “Gamadhere” (ambidekster, onaj koji se služi objema rukama) – tražen je i zbog niza napada 2014. u sjeveroistočnom dijelu Kenije, nedaleko od granice sa Somalijom.
Pedesetgodišnji Mohamud rođen je u Etiopiji u obitelji iz vrlo moćnog somalskog klana Ogaden, čije je uporište na tromeđi Etiopije, Somalije i Kenije.
Državljanin je Kenije nakon što je u Garissu navodno stigao kao dijete, našavši se u okružju Kenijaca somalskog podrijetla kao što je i on. Na dostupnim fotografijama vidi se da je riječ o mršavu muškarcu kratke brade.
Od učene, staložene osobe do vojnog zapovjednika
Po navodima kenijske policije, svojedobno je bio nastavnik, čak i ravnatelj, medrese u Garissi, a potom je preuzeo radikalna stajališta i u Somaliji se pridružio Savezu islamskih sudova (prethodnica Šababa) u kojem je zapovijedao postrojbom “Jugta-Culus” (Oni koji udaraju snažno).
Poslije sloma Islamskih sudova, koje je početkom 2007. porazila etiopska vojska, Mohamud – kojega se smatra “učenom, staloženom i smirenom” osobom – najprije se pridružio islamističkoj miliciji Ras Kamboni, aktivnoj na jugu Somalije. No ta se milicija raspala u dva dijela, pri čemu se jedan, onaj u kojem je bio on, priklonio al Šababu, a drugi, pod vodstvom Ahmeda Madobea, prišao je kenijskoj vojsci koja je 2011. ušla u Somaliju kako bi se borila protiv al Šababa.
Mohamud je u novoj organizaciji ubrzo postao zapovjednik operacija na jugu Somalije, a posebno je zadužen bio za borbu u Keniji, zbog poznavanja terena.
Kenijska policija smatra ga odgovornim i za dva krvava napada 2014., u gradu Manderi na granici sa Somalijom, 220 kilometara sjeverno od Garisse. U napadu na autobus hladnokrvno je smaknuto 28 putnika, dok je u napadu na kamenolom ubijeno 36 ljudi.
Tekst se nastavlja ispod oglasa