Još jedna država – Kirgistan – zaštitila brak od kulturnog imperijalizma bogatih!

razvod
Foto: Thinkstock

U Kirgistanu je u nedjelju, 11. prosinca. 2016., održan ustavni referendum na kojim su građani odlučili da se ustav dopuni odredbom koja štiti brak kao zajednicu muškarca i žene. Odaziv birača bio je oko 42% i 80% posto glasovalo je za 26 ustavnih amandmana, od kojih je jedan bio onaj koji štiti brak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi tekst kirgistanskog ustava glasi:

Obitelj nastaje na dobrovoljnoj zajednici muškarca i žene koji su navršili dob pristanka za ulazak u brak. Brak se ne može sklopiti bez uzajamnog pristanka osobe koji se žele vjenčati. Brak će biti registriran od strane države. Supružnici imaju jednaka prava i obveze u braku i obitelji. ”

Kirgistan je kontinentalna država, bivša sovjetska republika, u središnjoj Aziji. Graniči na sjeveru s Kazahstanom, na jugu i istoku s Kinom, na jugu s Tadžikistanom te na zapadu s Uzbekistanom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kirgistan ima 5,2 milijuna stanovnika, a glavna vjera je islam (75% stanovništva).

Prema Ustavu od 27. VI. 2010., Kirgistan je unitarna republika s predsjedničkim sustavom vlasti. Predsjednika republike biraju građani izravno za mandat od 6 godina, uzastopno može biti biran dvaput. Predsjednik republike ima široke ovlasti šefa države uključujući imenovanje vlade i drugih visokih državnih dužnosnika. Izvršnu vlast uz predsjednika republike obavlja vlada, koja proizlazi iz parlamenta, ali je za svoj rad odgovorna i parlamentu i predsjedniku republike. Zakonodavnu vlast obavlja jednodomno Vrhovno vijeće (Jogorku Kenesh) sa 120 zastupnika koje izravno biraju građani za mandat od 5 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.