Kod nas ne odgovaraju ni ratni zločinci, a Amerikanci tuže druge države zbog napada 11. rujna

Foto: wikimedia/PH2 JIM WATSON, USN

Mnogi su danas ostali neugodno zatečeni odlukom osječkog Županijskog državnog odvjetništva da odbaci kaznenu prijavu novinarke Karoline Vidović Krišto i povjesničara Josipa Jurčevića protiv predsjednika SDSS-a Vojislava Stanimirovića za ratni zločin protiv ratnih ranjenika i bolesnika te civilnog stanovništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjećamo, Vidović Krišto i Jurčević su kaznenom prijavom Stanimirovića teretili da je 2. svibnja 1991. u Borovu Selu aktivno sudjelovao u mučenju i ubijanju 12 hrvatskih policajaca, ranjenih u oružanom sukobu sa srpskim pobunjenicima, kao i da je u listopadu 1991. u Tovarniku sudjelovao u odvođenju ranjenog hrvatskog vojnika, nakon čega je ubijen.

Sumnjičili su ga i da je 20. studenoga 1991. u vukovarskoj bolnici, nakon pada grada, sudjelovao u odvođenju ranjenika iz bolnice, te da je 18. listopada 1991. u Lovasu sudjelovao u odvođenju mještana u minsko polje kako bi ga očistili od mina, nakon čega su pripadnici srpske paravojske u njih pucali i ubili 21, a ranili 14 osoba.

No osječki je ŽDO izvijestio: “Analizom prikupljenih podataka i dokaza nije potvrđena osnovana sumnja da je osumnjičenik počinio navedena kaznena djela, niti bilo koja druga kaznena djela za koja se progon poduzima po službenoj dužnosti, te je stoga kaznena prijava protiv njega odbačena”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč brojnim svjedocima, odbačena kaznena prijava protiv Vojislava Stanimirovića za ratne zločine

Hrvatska je prepuna slučajeva u kojima ratni zločinci slobodno šeću ulicama, što je najviše vidljivo na primjeru Vukovara.

Kao jedan primjer možemo uzeti stradanja silovanih žena koje su svjedočile u filmu Sunčica. “Kao država nismo se postavili prema pravičnom vrednovanju zločina, a niti prema istinskoj potpori žrtvama kako bi prijenos traume bio što manji i kako bi mi sutra bili jedno snažnije društvo“, izjavila je Marije Slišković, predsjednice udruga Žene u Domovinskom ratu, te je dodala: “Zločinci oslobođeni odgovornosti žive i tu među nama. Država nije vrednovala žrtve za slobodu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sunčica, dokumentarni film o ženama nad kojima je izvršen ratni zločin

A dok Hrvatska nije osudila ni sve ratne zločince, Amerikanci koji su izgubili članove obitelji u tragičnom terorističkom napadu 11. rujna, moći će tužiti Saudijsku Arabiju.

Naime, američki Senat je u srijedu velikom većinom glasova, unatoč vetu Baracka Obame, odobrio zakon po kojemu obitelji žrtava 11. rujna 2001. mogu tužiti Saudijsku Arabiju, što je prvi takav slučaj od Obamina dolaska na vlast 2008.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žrtve napada 11. rujna moraju dobiti pravnu zadovoljštinu, napominje većina američkih državljana, te dodaju da se takvoj odluci Obamina administracija ponajviše protivi iz straha da ne naljuti Rijad.

Američki Senat odbacio Obamin veto i odobrio tužbe protiv Rijada za 11. rujna

Petnaest od devetnaest počinitelja napada 11. rujna su bili Saudijci, a umiješanost Saudijske Arabije, američkog saveznika, nikada nije dokazana. Svejedno, američki građani imaju potporu svoje države da istu tu državu tuže i traže zadovoljštinu.

Možete li zamisliti nešto slično u Hrvatskoj?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.