Kolinda Grabar-Kitarović i Vladimir Putin: Tko s predsjednicom putuje u Rusiju, a tko ne i – zašto?

Foto: fah

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u srijedu počinje trodnevni službeni posjet Rusiji na poziv ruskog kolege Vladimira Putina s namjerom da potakne bilateralne odnose koji su godinama zapušteni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj put ima  veliko značenje za Hrvatsku i njenu diplomaciji jer se radi o Rusiji – velesili koja je taj status temeljito obnovila u posljednjih desetak i više godina, a osobito nakon sirijskog rata i pozicioniranja Rusije na ključnim strategijskim točkama Bliskog Istoka i svijeta.

Osim toga, Rusija je još od napoleonskih ratova tradicionalno geostrateški prisutna u ovom našem dijelu svijeta, sa sklonošću vlastitim interesima i to povijesno preko Srbije i Crne Gore (sada je član NATO-a). No, kako znamo da velike sile gledaju politiku pragmatično, prošlost ne mora bitno odrediti i sadašnjost, što se može vidjeti i preko politike Njemačke prema Srbiji posljednjih godina, ali i prema gospodarskom okretanju prema Rusiji koje je imao pokojni predsjednik dr. Franjo Tuđman u drugoj polovici 90-ih kada je s vrlo jakom delegacijom posjetio Jeljcina. U to vrijeme Janaf i Hrvatska preko projekta Družbe Adria pobuđuju veliki interes ruskih naftnih kompanija, ali tijek investicija je  bioi suprotan. Ina je 1998.g. kupila sibirska naftna polja „Bijele noći“ – bio je to izvrstan poslovni potez koji je rezultirao velikim dobitcima za Hrvatsku.

Što je ključni cilj posjeta?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica će tijekom posjeta obići tri grada: Soči, Moskvu i Sankt Peterburg.  Danas će doputovati u Soči, rusko ljetovalište na Crnom moru, gdje će je ugostiti predsjednik Rusije Vladimir Putin u državnoj rezidenciji Bočarov Ručej.

Ključni cilj posjeta na najvišoj predsjedničkoj razini je prvenstveno obnova pomalo zapuštenih odnosa Rusije i Hrvatske na diplomatskoj razini, ali i gospodarskoj nakon uvođenja sankcija od strane EU Rusiji i šteta koje trpi hrvatsko gospodarstvo zbog toga. Zapuštenost odnosa ogledala se i u višegodišnjem neimanju hrvatskog veleposlanika u Moskvi.

Putin je prigodom posjeta predsjednice Hrvatske rekao da “očekuje da će na predstojećim razgovorima biti postignuti sporazumi u političkom, ekonomskom i humanitarnom području, uključujući rješavanje pitanja vezanih za otvaranje ruskog znanstvenog i kulturnog centra u Zagrebu”, prenosi ruska agencija TASS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ključne teme posjeta svakako će biti politička situacija u Hrvatskoj i okolnim zemljama, prvenstveno u susjednoj Bosni i Hercegovini gdje je predsjednica Hrvatske više puta izrazila zabrinutost razvojem situacije i radikalizacijom stanja u toj državi. Jedna od tema svakako će biti i „vruća“ situacija s Agrokorom s obzirom da su ruske banke u Agrokor uložile veliki novac. Pitanje Ukrajine će također biti na diplomatskom stolu i to osobito nakon izjava premijera Plenkovića koje su izazvale  reakcije u Rusiji. Jedna od tema biti će i inicijativa Tri mora u kojoj je jednu od najvažnijih uloga imala naša predsjednica.

Tko putuje u delegaciji, a tko ne – i zašto?

Unatoč činjenici kako se radi o jednom od najvažnijih diplomatskih posjeta za Hrvatsku, vrlo je neobično da u sastavu delegacije neće biti ministrica vanjskih poslova Marija Pejčinović Burić, kao ni potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva Martina Dalić. To može ukazivati na razmimoilaženja između premijera i predsjednice u vanjskoj politici. Nasuprot Vladi, gradonačelnik Zagreba Milan Bandić stiže već sutradan u delegaciji gospodarstvenika, te će sudjelovati u radu rusko – hrvatskog gospodarskog foruma na koji je već sada prijavljeno 150 hrvatskih, ali i 250 ruskih poslovnih ljudi. Dakle, bez obzira na sankcije službenoj Moskvi, s predsjednicom Grabar-Kitarović putuje i dosad najjača gospodarska delegacija. I s ruske strane velik je interes u oživljavanje gospodarskih odnosa u obostranu korist. Dogovara se izlazak na treća tržišta, a potpredsjednik HGK Željko Kramarić uvjerava da je moguće razviti značajne gospodarske odnose s Rusijom od kojih bi Hrvatska imala velike koristi: ”Od prehrambene industrije, proizvodnje, metaloprerađivačke industrije, a također i turizam”, govori potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore. Naime, radi o najjačem gospodarskom izaslanstvu koje je dosad pratilo predsjednicu te se od tog gospodarskg foruma očekuju konkretni rezultati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izaslanstvu koje sa sobom vodi predsjednica u Rusiju su, među ostalima, državna tajnica Zdravka Bušić, ministrica kulture Obuljen-Koržinek, ali i dva gosta čiji posjet pobuđuje veliki interes javnosti: ministar unutarnjih poslova Davor Božinović i glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan. Zapravo, imena Božinovića i Cvitana pobuđuju najviše interes javnosti, te se dovode u svezu s aktualnim pitanjima oko Agrokora u koji su dvije ruske banke, Sberbank i VTB, uložile veliki novac i očekuju povrat duga.

Sutra u četvrtak hrvatska predsjednica će se u Moskvi odvojeno sastati s premijerom Rusije Dmitrjem Medvedevim, predsjednicom gornjeg doma ruskog parlamenta Valentinom Matvjenko i poglavarom Ruske Pravoslavne Crkve (RPC) Kirilom.

U petak, zadnjeg dana posjeta Rusiji, predsjednica će održati predavanje na Ruskom ekonomskom sveučilištu G.V. Plehanov gdje će joj biti dodijeljen počasni doktorat. Nakon toga putuje za Sankt Peterburg gdje će se sastati s guvernerom Georgijem Poltavčenkom, bliskim suradnikom predsjednika Putina i velikim zagovornikom suradnje Rusije i Hrvatske.

Za medijsko praćenje susreta dviju država, Hrvatske i Rusije, na najvišoj razini prijavilo se više od 20 medijskih kuća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.