Kosovski predsjednik Thaci: ‘Formiranje Zajednice srpskih općina značilo bi formiranje Republike Srpske na Kosovu’

Dubrovnik, 1.7.2017 - Pod nazivom "Jadransko-mediteranska suradnja i sigurnost u jugoistoènoj Europi" održava se 12. meðunarodni Dubrovnik Forum. Na slici kosovski predsjednik Hashim Thaci. foto HINA/ Nikša MILETIÆ/ ua

Kosovski predsjednik Hashim Thaci poručio je u četvrtak da neće dopustiti formiranje Zajednice srpskih općina, jer bi to, kako je ocijenio, značilo formiranje Republike Srpske na Kosovu, prenijeli su prištinski mediji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Točno je da sam se ranije suglasio s formiranjem Zajednice srpskih općina, ali okolnosti su se promijenile i ne možemo to dopustiti u zamjenu za viznu liberalizaciju“, rekao je Thaci.

On je, kako prenosi prištinski list Zeri, istaknuo i da pristojbe na robu iz Srbije (I BiH) „moraju ostati na snazi“.

Thaci je ocijenio i da je Europska unija okrenula leđa Prištini jer ni poslije tri godine od davanja preporuke za viznu liberalizaciju, zemlje članice još nisu donijele odluku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međunarodne snage na Kosovu: Srbijanske snage bile su obavještene o akciji u utorak

(VIDEO) Na Kosovu uhićene 23 osobe srpske i bošnjačke nacionalnosti, Vučić kazao da neće dopustiti novu Oluju

‘Otvoreno’ o stanju na Kosovu i Srbiji: ‘Europska unija mora znati da je ovo odručje neriješeno i da se na njega mora utjecati’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Formiranje ZSO na Kosovu obveza je Prištine preuzeta Briselskim sporazumom o normalizaciji odnosa s Beogradom, potpisanim u travnju 2013. pod pokroviteljtsvom EU i tadašnje šefice eurodiplomacije Catherine Ashton, ali je prištinske vlasti nisu realizirale.

Tu činjenicu Beograd naglašava kao jednu od spornih točaka u odnosima i kao odsustvo volje da kosovske vlasti nastave dijalog, a krizu u pregovorima dodatno su pojačale jednostrano uvedene carinske pristojbe od 100 posto na robu iz Srbije i BiH.

Povratak za pregovarački stol Beograd kategorički uvjetuje upravo ukidanjem carinskih pristojbi, ukazujući da tim trgovinskim ratom Priština krši regionalni ekonomski sporazum CEFTA te Sporazum o pridruživanju (SSP) potpisan s Bruxellesom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane, Priština nastoji ishoditi obećanu viznu liberalizaciju kao preduvjet da pokaže dobru volju ukidanjem ili suspediranjem taksi, što su od kosovskih vlasti već tražili i EU i SAD.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.