Kosovski tisak: Haradinaj spreman razmatrati pitanje povlačenja carina na proizvode iz Srbije

epa06002000 Ramush Haradinaj, parliamentary elections Prime Minister candidate and leader of the Alliance for Future of Kosova (AAK) attends the opening electoral rally in Pristina, Kosovo, 31 May 2017. Kosovo's early elections will be held on 11 June 2017. EPA/VALDRIN XHEMAJ

Kosovski premijer Ramuš Haradinaj spreman je na dnevni red vlade staviti razmatranje ukidanja pristojbi na srpske proizvode, ako netko od ministara to pitanje uvrsti u raspravu, potvrđeno je u srijedu prištinskim medijima u uredu kosovskog premijera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako netko od ministara inicira tu raspravu, premijer je spreman staviti je na dnevni red, navodi dnevni list Koha ditore, pozivajući se na izjavu Haradinajeve političke savjetnice Donjete Gaši.

“Premijer Haradinaj je, prema važećim pravilima, ustavnim ovlastima i zakonu, do sada obradio sva pitanja na dnevnom redu i nastavit će s obradom svih pitanja vezanih za dnevni red”, izjavila je listu “Koha ditore” Gaši.

Koha je od kosovske vlade zatražila informacije o tome hoće li premijer dopustiti odlučivanje o tom pitanju, ako pitanje ukidanja pristojbi pokrene netko od ministara u njegovu kabinetu, objavljeno je na mrežnoj stranici koha.net.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kosovski lideri okupili su u utorak navečer na još jednom nenajavljenom sastanku, a zaključak je da vVlada neće ukinuti odluku o carinama, prenio je ranije portal Kossev.kse.

“Sastao sam se sa ambasadorom Philipom Cosnetom, kojeg mnogo poštujem. On je bio jasan, tražio je da Kosovo suspendira pristojbe i predao pismo liderima svih institucija. Mi smo mu objasnili našu poziciju, rekli da volimo Ameriku, ali da se nećemo pokoriti Srbiji i Rusiji”, rekao je Haradinaj, a prenosi Klan Kosova.

Beogradski mediji kao pobjedu Beograda smatraju upozorenje Washingtona Prištini da bi mogla dobiti sankcije ako ne ukine carinske pristojbe za robu iz Srbije i BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mediji prenose i da je kosovski premijer Haradinaj napisao da unatoč ljubavi prema Americi, pristojbe ipak neće biti ukinute.

Šef kosovske izvršne vlasti rekao je i da su američkom veleposlaniku u Prištini objasnili poziciju Kosova. „Objasnili smo našu poziciju. Mi volimo Ameriku, ali se ne pokoravamo Srbiji i Rusiji“, rekao je Haradinaj prištinskim medijima i zatražio od Amerikaca da razumiju kosovske vlasti.

Pismo iz Washingtona, adresirano na trojicu najviših kosovskih dužnosnika – predsjednika Hashima Thacija, premijera Ramusha Haradinaja i predsjednika parlamenta Kadrija Veseljia, uputili su visoki dužnosnici Bijele kuće, State Departmenta i Ministarstva obrane Matthew Palmer, Lora Cooper i John Erath.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pismu se navodi kako je Priština svojim potezima, među kojima su pristojbe na robu iz Srbije i BiH, onemogućila SAD-u da nastavi suradnju s kosovskim vlastima „na velikom broju ciljeva“, prenosi RTS.

Američki dužnosnici podsjećaju čelnike kosovskih Albanaca na dosadašnje angažiranje SAD-a u stjecanju kosovske neovisnosti i pozivaju na poštovanje žrtvovanja američke države za Kosovo, te tisuća američkih diplomata i vojnika koji su bili osobno angažirani „u pokušajima da se izgradi budućnost za Kosovo“.

Pregovori Beograda i Prištine o normalizaciji odnosa, koji se pod pokroviteljstvom EU-a vode na temelju Briselskog sporazuma iz travnja 2013. godine, već su mjesecima u krizi, a pogoršani su nakon uspješnog lobiranja Beograda da se Kosovo ne primi u Interpol, čime je Priština po drugi put ostala bez članstva u međunarodnoj policijskoj organizaciji.

Priština je ubrzo uzvratila povećanjem pristojbi na robu iz Srbije (i BiH), a potom i povećanjem tih taksi za 100 posto uvjetujući da Srbija prizna Kosovo i prestane ga ograničavati na međunarodnom planu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukidanje pristojbi od Prištine su već u više navrata zatražili i visoki dužnosnici EU-a ukazujući na kršenje SSP-a i regionalnog trgovinskog sporazuma CEFTA-e.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.