Kvartet za Bliski istok proučava francusku i egipatsku inicijativu

Foto: fah

Kvartet za Bliski istok u kojem su Ujedinjeni narodi, Sjedinjene Države, Rusija i Europska unija, objavio je u petak da je proučio prijedloge Francuske i Egipta radi obnove prekinutog izraelsko-palestinskog dijaloga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kvartet se sastao na rubu UN-ove Opće skupštine u New Yorku u nazočnosti glavnog tajnika Ban Ki-moona, američkog državnog tajnika Johna Kerryja te njegova ruskog kolege Sergeja Lavrova i europske kolegice Federice Mogherini.

“U drugom dijelu sastanka priključili su im se egipatski i francuski ministar vanjskih poslova (Sameh Shoukry i Jean-Marc Ayrault) kako bi ih izvijestili o svome radu na uspostavi mira na Bliskom istoku”, dodao je kvartet u priopćenju.

“Svi su se suglasili da je važno nastaviti tijesnu koordinaciju svih napora radi postizanja zajedničkog cilja, a to je rješenje s dvjema državama”, izraelskom i palestinskom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Egipatski predsjednik Abdel Fattah al-Sissi, čija zemlja je 1979. bila prva arapska zemlja koja je potpisala mirovni ugovor sa židovskom državom, rekao je u svibnju da je spreman pomoći u obnovi izraelsko-palestinskog mirovnog procesa koji je od travnja 2014. na mrtvoj točki.

Palestinci se već dugo zalažu za pregovore uz posredovanje međunarodne zajednice, dok Izraelci, kao i Amerikanci, žele izravne pregovore.

“Istina je, slušao sam govor (palestinskog predsjednika) Mahmuda Abbasa i (izraelskog premijera) Benjamina Netanyahua (na zasjedanju UN-ove Opće skupštine). Ne možemo reći da su se stajališta približila”, ocijenio je francuski ministar vanjskih poslova Jean-Marc Ayrault na tiskovnoj konferenciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opetovao je da Pariz kani “do kraja godine organizirati međunarodnu konferenciju u nazočnosti strana”.

U izvješću objavljenom krajem lipnja kvartet je pozvao Izrael i Palestince da odustanu od gradnje židovskih naselja, odnosno od nasilja koji, po njegovoj ocjeni, slabe izglede za mir i za rješenje s dvjema državama.

Obje strane su odmah kritizirale njegove zaključke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.