Matanović: BiH ima pravo na pristup otvorenom moru

Državni ministar prometa i veza Bosne i Hercegovine Slavko Matanović izjavio je u intervju za sarajevsko Oslobođenje od utorka da će od Republike Hrvatske tražiti pravo da BiH plovila imaju mogućnost izlaza u međunarodne vode, ocjenjujući da bi gradnja Pelješkog mosta dodatno otežala poziciju te zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“RH je ustvari preuzela granične crte na moru od bivše SFRJ, zanemarivši pri tome činjenicu da i naša zemlja izlazi na more i po konvencijama ima pravo izlaza u međunarodne vode”, rekao je Matanović, koji je član Demokratske fronte Željka Komšića, a prenosi sarajevsko Oslobođenje. On je pojasnio kako u sadašnjim okolnostima plovilo iz međunarodnih voda ne može uploviti izravno u Neum, jer prethodno mora ući u unutarnje vode Hrvatske, obratiti se u luku Ploče te onda biti prepraćeno do tog bosanskohercegovačkog gradića na obali mora.

Matanović je naveo kako je ove godine dogovorena uspostava povjerenstva između BiH i RH koje bi se bavilo otvorenim pitanjima na moru, no da hrvatska vlada nikada nije dostavila imena svojih članova, zbog čega nije počelo raditi. Pri tome je pojasnio kako gradnju Pelješkoga mosta smatra spornim jer bi dodatno otežao pristup plovila iz BiH u međunarodne vode.

“Gradnjom bi most postao pomorsko dobro te zemlje čime ona ima nadzor i nad tim dobrom i onim što se nalazi ispod njega”, naveo je ministar Matanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlasti u BiH nemaju jedinstveno stajalište oko izgradnje Pelješkoga mosta. Aktualni dužnosnici HDZ-a BiH u Vijeću ministara ne osporavaju pravo Hrvatske da prometno poveže svoj jug s ostatkom države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.