Mnangagwa prisegnuo kao zimbabveanski predsjednik

Foto: fah

Emmerson Mnangagwa položio je prisegu u petak kao predsjednik Zimbabvea pred tisućama oduševljenih pristaša na nacionalnom stadionu u Harareu čime je konačno spuštena zavjesa na 37-godišnju vladavinu Roberta Mugabea.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom prisege, bivši 75-godišnji šef službe sigurnosti poznat po nadimku Krokodil obećao je provoditi ustav te bivše britanske kolonije i zaštititi svih 16 milijuna građana.

Premda većina Zimbabveanaca slavi odlazak 93-godišnjeg Mugabea čija je vladavina bila despotizam, neki su zabrinuti budućnošću zemlje pod Mnangagwom.

Posebno dovode u pitanje njegovu ulogu u tzv. masakru Gukurahundi u Matabelelandu 1983. kada je Peta brigada koju su obučili Sjevernokorejci u gušenju otpora Mugabeu ubila prema procjenama 20.000 ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnangagwa je zanijekao sudjelovanje u zvjerstvima i nakon povratka u Zimbabve nakon dva tjedna skrivanja on je propovijedao demokraciju, toleranciju i poštovanje vladavine prava.

“Ljudi su progovorili. Glas naroda glas je Boga”, rekao je on obraćajući se tisućama pristaša u srijedu ispred sjedišta vladajuće stranke ZANU-PF.

Grub odnos vojske prema ljudima odanima Mugabeu – bivši ministar financija Ignatius Chombo hospitaliziran je nakon batina koje je pretrpio u vojnom pritvoru, kako je rekao njegov odvjetnik – nije smanjio zabrinutost u pogledu stvarnog Mnangagwina poimanja demokracije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To je vrlo brutalan i strog način postupanja sa suparnicima”, rekao je odvjetnik bivšeg ministra.

Mugabe, najstariji predsjednik na svijetu, podnio je ostavku u utorak kad ga je parlament trebao opozvati, tjedan dana nakon što je vojska preuzela vlast.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.