Muskova tvrtka Neuralink dobila dopuštenje testiranja čipova na ljudskom mozgu

Neuralink
Foto: ilustracija/montaža / Elon Musk / umjetna inteligencija

Tvrtka Neuralink osnivača automobilskog proizvođača Tesle i vlasnika Twittera Elona Muska, objavila je da je dobila dopuštenje američkih vlasti za testiranje čipova na ljudskom mozgu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema priopćenju objavljenom na Twitteru, Neuralink namjerava uz pomoć čipova ugrađenih u mozak liječiti neurološke bolesti i pomoći paraliziranim osobama da prohodaju. U tu svrhu dobila je od nadležne američke državne agencije FDA dopuštenje za pokretanje kliničkih istraživanja na ljudima.

Neuralink još nije pokrenuo izbor kandidata za ispitivanje

“Raduje nas što vam možemo priopćiti da smo dobili dozvolu FDA za pokretanje našeg prvog kliničkog istraživanja na ljudima! To je rezultat nevjerojatnog rada tima Neuralinka u uskoj suradnji s FDA i predstavlja važan prvi korak koji će jednog dana omogućiti da naša tehnologija pomogne mnogim ljudima”, objavio je Neuralink na Twitteru, uz napomenu kako izbor kandidata za pokuse još nije počeo i najavu skorašnje objave dodatnih informacija o projektu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Umjetna inteligencija i što Biblija misli o njoj? Donosimo promišljanja dvojice svećenika

U ranijim objavama na Twitteru, tvrtka je opisala kako se njezin uređaj koristi naprednim sustavima prepoznavanja mozga i ugradnje vlakana između krvnih žila.
Neuralink je Muskov start-up projekt, a pri njegovu predstavljanju u prosincu Musk je najavio kako će proizvoditi implantate koji će omogućiti komunikaciju mislima s računalima. “Naravno, želimo biti krajnje oprezni i sigurni da to dobro funkcionira prije nego što ugradimo takvu spravu u čovjeka”, pojasnio je.

Muskove spektakularne najave

Pojedini mediji napominju da neke od Muskovih spektakularnih najava nisu nikad ostvarene i podsjećaju da kasni s ostvarenjem najave o radu Neuralinka, jer je sredinom 2019. najavio da će već iduće godine moći raditi eksperimente na ljudima.
Neuralinkov zahtjev za odobrenje kliničkih istraživanja na ljudima FDA je bila odbacila početkom 2022. zbog sumnji u sigurnost implantata, koji su u međuvremenu ispitivani na životinjama. Pri predstavljanju Neuralinka tvrtka je pokazala majmune koji uz pomoć ugrađenog čipa izvode jednostavne radnje na računalu.

>Elon Musk: Umjetna inteligencija može predstavljati rizik za ljude

Neuralink proizvodi i implantate za ugradnju u kralježničku moždinu i u oči u svrhu omogućavanja hodanja i vida. Musk je izjavio kako mu je najvažnije da ljudi ne budu intelektualno preopterećeni sustavima umjetne inteligencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neuralink nije jedina tvrtka koja se bavi omogućavanjem komunikacije između mozga i računala. Tvrtka Synchron objavila je sredinom prošle godine da je prva koja je pacijentu u SAD-u ugradila čip u mozak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.