Na Floridi u nekoliko dana provjerili nepravilne potpise utvrđujući namjeru birača

Foto: fah

Ovaj su tjedan predstavnici GI Narod odlučuje s javnosti su podijelili podatke koje im je dostavio hrvatski građanin koji je sa svoja 2 potpisa zatražio raspisivanje referenduma za pravedniji izborni sustav, a sa jednim raspisivanje referenduma o Istanbulskoj konvenciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo uprave mu je – iako je OIB bio točno unesen – dva potpisa priznalo, a jedan je proglasilo „nečitkim“. Svi građani koji su unutar dva tjedna sakupljanja potpisa uz svoj OIB, ime i prezime stavili svoj potpis jasno su iskazali namjeru da se referendum raspiše, i cilj je provjere da se utvrdi – je li dotična osoba hrvatski građanin, birač i je li izrazila namjeru da se raspiše referendum za pravedniji izborni sustav. U slučaju Zrno – to se bez sumnje moglo utvrditi.

I dok se u Hrvatskoj vlada Andreja Plenkovića bori protiv hrvatskih građana – čineći sve što može da spriječi referendum za pravedniji izborni sustav – prošli smo tjedan na Floridi mogli gledati demokraciju na djelu. Ondje je ponovljeno ručno prebrojavanje glasačkih listića za mjesto u Senatu SAD-a nakon što je strojnim prebrojavanjem utvrđeno da je razlika u glasovima između republikanskog guvernera Ricka Scotta i demokratskog bivšeg senatora Billa Nelsona manja od potrebnih 0,25%, odnosno 13.000 glasova od ukupno 8 milijuna birača.

Portal Time navodi da nakon strojnog prebrojavanja glasova, u Senatskoj utrci republikanski kandidat, guverner Floride Rick Scott, vodio je bivšeg senatora Bill Nelsona za 0,15% glasova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obzirom da se strojnim brojanjem glasova ponekad i najmanju nepravilnost olovkom ne može registrirati, razlika za pobjedu mora biti jednaka ili veća od 0,5% ukupnog broja glasova.

Također se navodi da prema državnom zakonu, kada je razlika između pobjednika manja od 0,25 % glasova zahtjeva se ručno prebrojavanje glasova koje ne uključuje sve glasačke listiće već samo one u kojima strojnim glasovanjem nije sasvim jasno koja je bila namjera birača, a cilj ručnog prebrojavanja je prepoznati namjeru birača.

George Levesque, američki odvjetnik rekao je da glasači žele imati više sigurnosti da će njihovi glasovi biti ispravno prebrojani i da je bit ručnog prebrojavanja proniknuti u namjeru birača, navodi Florida Today.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema izvješću Ministarstva uprave, za prvo referendumsko pitanje nevažećim je proglašeno ukupno 40.875 potpisa, od toga je njih 30.726 nevažećim proglašeno zbog toga što su ime i prezime ili potpis – „nečitki“, ili je neki od podataka koje je građanin unio ispravljen, nadopunjen, prekrižen ili slično. Za drugo referendumsko pitanje nevažećim je proglašeno 40.666 potpisa, od kojih je 30.626 proglašeno nevažećim također na temelju navedenih kriterija.

Kod brojanja potpisa za ocjenu valjanosti potpisa jedini uvjet je to što su hrvatski građani svojim upisivanjem podataka i vlastoručnim potpisom iskazali namjeru da se referendum raspiše.

Podsjećamo, prvo referendumsko pitanje donosi 5 promjena u sadašnji izborni sustav:
Uvođenje 3 preferencijalna glasa bez praga od 10%.
Dopisno i elektroničko glasovanje koje je praksa gotovo svih zemalja Europske unije.
Smanjenje broja zastupnika u Saboru sa 151 na maksimalno 120 zastupnika.
Izborne jedinice će se urediti u odnosu na stvarno stanje birača i granice županija što je preporuka Ustavnog suda još od 2010.
Smanjit će se i izborni prag s 5% na 4% čime će se smanjiti broj propalih glasova na svakim izborima.
Drugo referendumsko pitanje donosi promjenu kojom će se spriječiti politička trgovina i osigurati da zastupnici nacionalnih manjina, koji imaju 8 zagarantiranih mjesta u Saboru, ne odlučuju o tome tko će formirati Vladu RH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I dok su SAD-u – ručno prebrojavali glasačke listiće kako bi, zbog mogućnosti promjene izbornog rezultata – ustanovili namjeru birača u glasovanju – u Hrvatskoj Vlada Andreja Plenkovića GI Narod odlučuje nije dopustila promatrače prilikom prebrojavanja potpisa. Također, nije dopustila sudjelovanje u Povjerenstvu koje je bilo zaduženo za provjeranje potpisa, nisu definirali kriterije za valjanost potpisa kao što ih je GI Narod odlučuje tražila, a ne dozvoljava niti da se ostvari uvid u nevažeće potpise na temelju kojeg će se moći provesti revizija.

Za kraj podsjećamo da je ministar Kuščević proglasio da “nedostaje” samo 3,000 potpisa, manje o 1% za raspisivanje referenduma o prvom referendumskom pitanju (ukupno je svoj potpis dalo preko 412.000 građana) te 7000 potpisa, oko 2% potrebnih potpisa, za drugo pitanje ( ukupno je svoj potpis dalo više od 407.000). U tim okolnostima – pristranog pregledavanja bez ikakvog nadzora, sa ovako malim brojem potpisa koji “nedostaju” – Plenkovićev ministar daje 6 sati za pregledvanje “nevažećih” potpisa za prvo i 6 sati za pregledavanje potpisa za drugo referendumsko pitanje. Izrugivanje biračima i bahatost koju je na hrvatskoj političkoj sceni inagurirao Zoran Milanović. A znamo kako je on završio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.