Najneobičniji načini trovanja političara – od smrtonosnog kišobrana do radioaktivnog čaja

Foto: import

Kada je potrebno utišati političke protivnike, ubojstvo trovanjem najčešća je metoda agenata s mračne strane tajne službe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo su neki od poznatijih slučajeva:

Bugarski disident Georgi Markov, novinar koji je pobjegao od komunističkog režima Todora Živkova i živio u Londonu, pogođen je 1978. na ulici sićušnom kapsulom ispaljenom iz kišobrana agenta bugarske tajne službe. Umro je nekoliko dana poslije u londonskoj bolnici. Kapsula je bila natopljena otrovom ricinom.

Agenti izraelskog Mossada presreli su 1997. na ulici u jordanskom Amanu čelnika Hamasa Halida Mešala i pokušali ga ubiti ubrizgavanjem otrova s brzim djelovanjem u njegovo uho. Mešal je pao u komu, ali je preživio pošto je Izrael pod međunarodnim pritiskom dostavio protuotrov. Uhićeni agenti Mossada nakon toga su pušteni i vraćeni u domovinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon ručka s agentima ukrajinske tajne službe 2004. godine, tadašnji vođa oporbe Viktor Juščenko teško se razbolio. Liječnici su u njegovoj krvi pronašli 50.000 puta višu razinu otrova dioksina od normalne. Juščenko je preživio i postao ukrajinski predsjednik, ali su posljedice trovanja bile godinama vidljive na njegovu licu. On je tvrdio da je iza pokušaja ubojstva stajala Moskva.

Kritičar Kremlja Aleksandar Litvinjenko otrovan je 2006. u Londonu čajem koji je sadržavao visokoradioaktivni polonij. Otrovu je trebalo tri tjedna da ga ubije. Uzrok smrti bila je akutna bolest radijacije. Britanska tajna služba je u istrazi slijedila tragove koji su je doveli do bivših pripadnika ruske tajne službe. Rusija je odbila izručiti osumnjičenike.

Kim Jong-nam, polubrat sjevernokorejskog diktatora Kim Jong-una, ubijen je nervnim otrovom VX-om u zračnoj luci u Kuala Lumpuru. Dvije žene poprskale su ga tim otrovom po licu. Umro je na putu za bolnicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.