Neslaganja oko raspoređivanja mirovnih snaga UN-a između Rusije i Ukrajine

Foto: fah

Jedna od vodećih saveznica ruskog predsjednika Vladimira Putina rekla je u nedjelju da ne vidi logike u raspoređivanju mirovnih snaga UN-a duž granice između Rusije i Ukrajine, čemu su naklonjeni Kijev i Washington.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Putin je ovaj mjesec predložio da se naoružane mirovne snage UN-a pošalju u istočnu Ukrajinu kako bi pomogle čuvati mirovne promatrače Organizacije za sigurnost i suradnju u Europi (OSCE) i pomogle u okončanju sukoba između ukrajinskih snaga i separatista koje podržava Rusija u kojemu je od 2014. ubijeno više od 10.000 ljudi.

Njemačka kancelarka Angela Merkel prijedlog je nazvala “zanimljivim”, dok je Kurt Volker, američki predstavnik na ukrajinskim mirovnim pregovorima, rekao da prijedlog daje pregovaračima više ideja za rješenje sukoba.

Međutim postoje razlike u mišljenju o tome gdje bi mirovne snage trebale biti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Putin je prvotno rekao da bi mirovne snage trebale biti raspoređene duž crte dodira između ukrajinskih vladinih snaga i proruskih separatista no kasnije je rekao da bi također mogle biti raspoređene u drugim područjima gdje djeluju istražitelji OSCE-a.

Washington i Kijev također žele da mirovne snage budu duž tih dijelova ukrajinske granice s Rusijom koje Kijev ne kontrolira.

Predsjednica ruskoga gornjeg doma Valentina Matvijenko i bliska Putinova saveznica rekla je u nedjelju da se Moskva oštro protivi toj ideji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne vidim logike u takvu prijedlogu”, rekla je Matvijenko novinarima tijekom posjeta Turkmenistanu, prenosi novinska agencija Interfax.

“Oni koji bi htjeli okružiti stanovnike samoproglašenih republika Donecka i Luhanska bodljikavom žicom ili jednostavno uništiti te ljude … neće uspjeti”, rekla je Matvijenko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.