Nigerijske predsjedničke izbore obilježio kaos i povremeno nasilje

Kaos i povremeno nasilje obilježili su najneizvjesnije predsjedničke izbore u Nigeriji otkako je prestala vojna vladavina u toj zemlji, a oporbeni čelnici u nedjelju osporavaju izborne rezultate iz južne savezne države iako još nisu ni proglašeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oporba proglasila izbore ‘prijevarom’

Oporbeni Kongres svih progresivaca (APC) u državi Riversu optužuje pristalice predsjednika Goodlucka Jonathana da stoje iza ubojstava oporbenih aktivista te glasanje u toj državi proglašavaju “prijevarom”.

Osporavanje izbornih rezultata u Riversu, središtu nigerijske naftne industrije, stvara mogućnost osporavanja izbornih rezultata u cijeloj zemlji, pa otvara i mogućnost ponavljanja nasilja kakvo je izbilo poslije prošlih izbora 2011., kad je na većinski muslimanskome sjeveru zemlje ubijeno osamsto ljudi, a 65 tisuća je prognano.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stotine prosvjednika nalaze se ispred zgrade glavnog izbornog povjerenstva u Port Harcourtu, a promatra ih više desetaka policajaca. Senator Magnus Abe optužuje vladajuću stranku za zastrašivanje.

“U Riversu nije bilo izbora”, rekao je za Reuters APC-ov promatrač izbora Achinike William-Wobodo i zatražio ponavljanje izbora.

Reuters ocjenjuje da bi oporba mogla osporiti izbore i drugdje jer je Rochas Okorocha, APC-ov guverner južne savezne države Imoa, na televiziji osudio način na koji su u njegovoj regiji izbori provedeni i vojsku optužio za miješanje u izborne rezultate.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nasilje na biralištima, eksplozije bombi i napadi Boko Harama

Od subote predsjednički izbori u Nigeriji protječu uz tehničke probleme te dio birališta nije ni otvoren, a u napadu na biračko mjesto na sjeveru zemlje život su izgubile dvije osobe. Pripadnici islamističke skupine Boko haram, uzvikujući “Upozorili smo vas da ne sudjelujete u ovim izborima”, napali su biračko mjesto u pokrajini Gombe na sjeveru zemlje i ubili dvije osobe, javio je AFP.

Napadi bez žrtava zabilježeni su i u drugim dijelovima zemlje, prenosi Reuters. Bomba je eksplodirala u gradu Awka na istoku zemlje na biračkom mjestu u osnovnoj školi, ali nije bilo žrtava kao ni u eksploziji bombe u Enuguu nekoliko sati prije početka izbora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hakeri su srušili internetsku stranicu nigerijskog izbornog povjerenstva upozoravajući nigerijske dužnosnike da ne namještaju izbore.

Na biralištima je zabilježeno dosta tehničkih problema s glasanjem uz pomoć biometrijskih kartica pa tako isprve nije uspio glasati ni predsjednik Goodluck Jonathan koji je strpljivo čekao u svom rodnom selu da sustav prepozna njegovu biomtetrijsku karticu a onda su ga članovi izbornog povjerenstva ipak ručno evidentirali.

Na izborima koji se smatraju najneizvjesnijim u povijesti te afričke države natječu se kao glavni kandidati aktualni predsjednik, kršćanin s juga Goodluck Jonathan (57) i musliman sa sjevera Muhammadu Buhari (72).

Birališta se zatvaraju kad i posljednja upisana osoba da svoj glas. Diljem zemlje raspoređeno je oko 150 tisuća birališta, a pravo glasa ima 68,8 milijuna birača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nigerija je najveće afričko gospodarstvo i jedna od zemalja s najviše nasilja na kontinentu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.