Tri ukrajinska vojnika poginula su u eksploziji mine u zadnja 24 sata unatoč prekidu vatre, rekao je vojni glasnogovornik u subotu u Kijevu, a ruski šef diplomacije Sergej Lavrov je za posjeta Slovačkoj rekao da obje strane trebaju povući oružje kalibra do 100 mm i tako ojačati povjerenje u mirovni sporazum.
“Tri su ukrajinska vojnika poginula, a dvojica su ranjena pri eksploziji neprijateljske mine blizu Avdijivke”, rekao je na konferenciji za novinare glasnogovornik ukrajinske vojske Andrij Lisenko, javlja agencija AFP.
Avdijivku nadzire ukrajinska vojska, a taj je grad blizu zračne luke u Donecku, koji je od siječnja u rukama proruskih pobunjenika.
Lisenko je upozorio da je najmanje pet puta zabilježena uporaba teškog oružja i da se radi o topništvu kalibra 122 milimetra.
Dogovor kao da ne vrijedi
Unatoč prekidu vatre dogovorenom u Minsku uz posredovanje čelnika Europske unije, razmjena vatre svakodnevna je na istoku Ukrajine gdje je u godinu dana ubijeno gotovo 6000 ljudi.
U zadnjem izvješću od petka Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS) pobrojala je 15 eksplozija u području zračne luke Doneck, zatim kod grada Mariupolja, u regiji Luhansk i drugdje.
“Prekid vatre i dalje je krhak”, rekao je u petak glasnogovornik OESS-a Michael Bociurkiw.
Obje strane u ukrajinskom sukobu mogle bi povući oružje kalibra do 100 mm s bojišnice kako bi pojačale povjerenje u prekid vatre, rekao je u subotu ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov za posjeta Slovačkoj, javlja Reuters.
Kako bi se stvorila tampon zona od 50 do 140 km, sporazum Minsk 2 predviđa povlačenje oružja kalibra većeg od 100 mm duž linije bojišnice, što uključuje teško topništvo, teške minobacače i snažne raketne sustave.
“Postoji mogućnost i da se povuku vojnici s oružjem kalibra do 100 mm”, rekao je Lavrov na konferenciji za novinare u Slovačkoj.
“Pokušat ćemo pomoći stranama da dogovore takav sporazum koji bi pojačao međusobno povjerenje”, rekao je ruski ministar vanjskih poslova te kritizirao ukrajinski zakon o statusu istočne Ukrajine za koji kaže da je protivan dogovoru iz Minska.
Ukrajinski parlament izglasao je u ožujku ograničenu samoupravu za proruske pobunjenike na istoku, no službeni Kijev inzistira da taj zakon stupi na snagu tek nakon što se na tom području provedu izbori pod ukrajinskom nadležnošću, čemu se Rusija protivi.
Zapad optužuje Rusiju da oružjem i ljudstvom pomaže proruske pobunjenike, što Moskva redovito opovrgava te ističe da brani prava rusofonog stanovništva na istoku Ukrajine.
Na pitanje o pravima krimskih Tatara kojima je opstojnost ugrožena otkako je Rusija anektirala ukrajinski poluotok Krim, Lavrov je u Bratislavi odgovorio da oni uživaju puna prava na uporabu jezika i da sudjeluju u strukturama vlasti.
Tekst se nastavlja ispod oglasa